developer

Opera developer – aktualizacja do wersji 37.0.2171.0

Po zeszłotygodniowym wprowadzeniu natywnie wbudowanej funkcji blokowania reklam w wersji developer, Opera zyskała całkiem spory rozgłos wśród publicystów na całym świecie. Dzisiejsza aktualizacja jest dużo bardziej stonowana; skupiamy się w niej na stabilizacji kodu, a jedynymi rzeczami, na które chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę, są:

Ostrzeganie przed podejrzanymi plikami

W skrócie: niektóre strony uruchamiają pobieranie wielu plików w tle – czasami nie sposób tego zauważyć, zwłaszcza gdy ma się ustawione automatyczne zapisywanie pobieranych plików. W dzisiejszej aktualizacji Opera wykrywa tego typu zachowanie stron i umożliwia anulowanie pobierania:

Risky file warning

Drobne zmiany w blokowaniu reklam

Usunięte zostało wyskakujące powiadomienie o możliwości blokowania reklam. Zmieniona też została lista wyjątków, która w obecnej wersji zawiera tylko cztery pozycje – ta zmiana wszelako dotyczyć będzie jedynie nowych użytkowników.


Zapowiedzi

Postanowiliśmy również podzielić się naszymi pomysłami na ulepszenie funkcji blokowania reklam, które powinny się pojawić w przyszłotygodniowej aktualizacji. Jednym z nich jest odświeżona strona z testami wydajnościowymi:

No-ad page benchmark

Odświeżony też zostanie wygląd wyskakującego powiadomienia o zablokowanych stronach:

Blocked ads popup

Dajcie nam proszę znać, co myślicie o powyższych zmianach.


Silnik Chromium został zaktualizowany do wersji 50.0.2657.0.

Znane problemy

— Instalacja motywów działa nie do końca tak, jak powinna – podczas instalacji motywu przez chwilę jest on widoczny w pobieranych plikach, a potem trzeba go wybrać ręcznie z listy lokalnej. Pracujemy nad naprawą.
— Jesteśmy też świadomi awarii podczas restartu Opery w trybie pełnoekranowym. Również nad tym pracujemy.
— Nie jest dostępna wersja eksperymentalna dedykowana dla systemu Windows x64. Doświadczamy, że tak powiem, przejściowych trudności w asortymencie.
— Dodatkowo, użytkownicy systemu Mac OS X 10.9 niestety chwilowo nie będą mogli pobrać uaktualnienia. Trwa praca nad identyfikacją i usunięciem problemu.


Linki instalacyjne:

Lista zmian dostępna jest tutaj.


User commentsOpera

You deserve a better browser

Opera's free VPN, Ad blocker, and Flow file sharing. Just a few of the must-have features built into Opera for faster, smoother and distraction-free browsing designed to improve your online experience.

Download now