stable

Szybsza i lepsza – powitajcie Operę 41

Wszyscy znamy to uczucie. Chcecie zajrzeć na swoją ulubioną stronę, ale gdy otwieracie laptopa lub włączacie komputer, okazuje się, że przeglądarka była zamknięta. Klikacie na ikonkę przeglądarki, a następnie musicie czekać, aż przeglądarka otworzy wszystkie poprzednio oglądane strony…

Mamy dla Was rozwiązanie: Opera 41 zawiera nową, zoptymalizowaną sekwencję startową, która likwiduje niemal cały czas oczekiwania niezależnie od tego, ile kart otwieracie na starcie.

Dodatkowo Opera 41 zawiera kilka innych ulepszeń, takich jak dłuższy czas pracy na baterii podczas wideokonferencji czy niższe zużycie procesora przy użyciu funkcji odłączania filmów.

Zoptymalizowana sekwencja startowa

Przez ponad dziesięć lat domyślnym ustawieniem Opery było startowanie z miejsca, w którym została zakończona praca z przeglądarką. Obecnie, nowa i zoptymalizowana sekwencja startowa powoduje, że przeglądarka uruchamia się szybciej, dzięki ustaleniu, które z poprzednio użytych kart wydają się być najważniejszymi. W związku z powyższym, pierwsza załaduje się zawartość ostatnio użytej karty oraz wszystkich przypiętych kart, podczas gdy pozostałe karty będą się wczytywać z obniżonym priorytetem. U większości użytkowników będzie to sprawiało wrażenie, jakby wszystkie karty zostały otwarte natychmiast, bez czasu oczekiwania.

Wyniki testów pokazują poprawę rezultatów średnio o 86% podczas testowania czasu startu przeglądarki z więcej, niż 42 otwieranymi kartami w poprzednich sesjach.

Web

W przypadku przeglądarki z otwartymi dziesięcioma kartami, zysk wciąż wynosi powyżej 50%.

W tym roku podbiliśmy stawkę na rynku przeglądarek i usunęliśmy tyle bolączek dotykających użytkowników, ile się dało. Dlatego wprowadziliśmy unikatowe rozwiązania, takie jak VPN, natywną funkcję blokowania reklam, funkcję oszczędzania baterii czy funkcję odłączania okna z filmem. W dzisiejszej wersji skupiliśmy się na szybkości i wydajności. Oto kolejne usprawnienia, które czynią Operę potężniejszą, niż kiedykolwiek wcześniej:

Dłuższy czas na baterii podczas wideokonferencji

Podczas używania trybu oszczędzania baterii, Opera obecnie wykrywa, który kodek wideo może być przyspieszany sprzętowo podczas wideokonferencji z użyciem WebRTC (wliczając usługi w rodzaju Google Hangouts). To powinno oszczędzić sporo CPU oraz baterii wszystkim zawziętym użytkownikom wideokonferencji na laptopach! A nawet jeśli Opera nie znajdzie żadnego kodeka przyspieszanego sprzętowo, podejmie teraz próbę ograniczenia przesyłu grafiki w trybie oszczędzania baterii, aby zminimalizować użycie procesora, gdy tylko się da.

Przyśpieszanie sprzętowe dla odłączanego okna wideo

Zanim Opera stała się pierwszą przeglądarką wprowadzającą możliwość odłączenia okna wideo w maju tego roku, odtwarzanie filmów było do tej pory było obsługiwane programowo, co miało przełożenie na wysokie zużycie czasu procesora. Na sprzęcie z niższej półki mogło to oznaczać ogólne spowolnienie systemu.
Obecnie, w Operze 41, wprowadzamy pełne wsparcie przyśpieszania sprzętowego w odłączanym oknie wideo. To powinno znacząco ograniczyć potrzebę wsparcia ze strony procesora i zwolnić zasoby komputera do innych celów, podczas gdy oglądacie swoje ulubione filmy.

Wyniki testów wykazują aż do 30% mniejsze zużycie procesora po wprowadzeniu tej zmiany.

Improved video popout

Personalizowane newsy – aktualizacja

Personalizowany czytnik newsów w Operze, czyli newsy przykrojone specjalnie do potrzeb użytkownika, ostatnio otrzymał długą listę ulepszeń, włączając możliwość dodania źródła nawet jeśli użytkownik nie zna dokładnego adresu RSS, oraz nawigację w historii, dzięki czemu można przejść do poprzedniego widoku. Przeczytajcie więcej o długiej liście ulepszeń w notce dotyczącej Opery 41 beta.

Personalized newsreader in Opera 39

Pobierzcie Operę 41 i dajcie nam znać, co myślicie o szybszym starcie oraz pozostałych nowych funkcjach.


User commentsOpera

You deserve a better browser

Opera's free VPN, Ad blocker, and Flow file sharing. Just a few of the must-have features built into Opera for faster, smoother and distraction-free browsing designed to improve your online experience.

Download now