Uncategorized

Przeglądarka Opera o 20 procent szybsza dzięki ulepszonym funkcjom prywatności

Opera 64 - ulepszone funkcje prywatności

Do przeglądarki Opera właśnie dodano nową funkcję blokowania skryptów śledzących, która przyśpiesza przeglądanie stron internetowych o prawie 20 procent. Ta nowa funkcja uzupełnia obecne już w Operze funkcje zwiększające prywatność, w tym blokowanie reklam i bezpłatną, nieograniczoną sieć VPN. W tej wersji wprowadzono również ulepszenia do narzędzia “Zdjęcie”, które sprawiają, że robienie i udostępnianie zrzutów ekranu staje się dobrą zabawą.

Za każdym razem, gdy korzystamy z internetu, zostawiamy ślad – strony internetowe śledzą każde nasze kliknięcie. Niektóre ślady, które pozostawiamy, stanowią duże ułatwienie, dzięki któremu strony internetowe stają się lepiej dostosowane do naszych potrzeb, ale zwykle nie jesteśmy świadomi, że jesteśmy śledzeni.

Przez cały dzień przeglądania Internetu natykamy się na setki tzw. trackerów, które zbierają informacje i śledzą nasze zachowanie w Internecie, pozostając dla nas niewidoczne. Skrypty śledzące spowalniają także twoją pracę, ponieważ powodują, że ładowanie witryn zajmuje więcej czasu. W swojej najnowszej wersji Opera umożliwia blokowanie skryptów śledzących, a w konsekwencji szybsze przeglądanie internetu.

Nowy moduł blokujący poprawia prywatność i przyspiesza przeglądanie

Moduł blokujący

„Każdy z nas, kto kiedyś szukał produktu na stronie internetowej, wie, iż ten produkt dosłownie śledzi nas później w innych witrynach w postaci spersonalizowanych reklam. Postanowiliśmy ułatwić użytkownikom zrozumienie takich sytuacji i zapewnić im większą kontrolę nad danymi, którymi dzielą się ze stronami internetowymi.” – mówi Joanna Czajka, menedżer produktu przeglądarki Opera PC.

Według badania przeprowadzonego przez MIT technology review przeciętny Amerykanin spędza 24 godziny w tygodniu online. Dużo czasu z tego stanowi samo oczekiwanie na załadowanie się stron internetowych.

„Internauci powinni zdawać sobie sprawę, że mogą zaoszczędzić naprawdę sporo czasu, po prostu włączając blokadę skryptów śledzących.” – dodaje Joanna Czajka.

Nowe narzędzie blokujące skrypty śledzące można bardzo łatwo włączyć w menu głównym Opery „Łatwa konfiguracja” lub w „Ustawieniach przeglądarki”. Po uruchomieniu funkcjonalności na pasku adresowym pojawia się ikona, w której można łatwo sprawdzić liczbę blokowanych skryptów śledzących oraz zarządzać tą funkcją dla poszczególnych witryn.

Nowy moduł blokujący skrypty śledzące opiera się na liście „EasyPrivacy Tracking Protection List”. Działa on podobnie do wbudowanej w Operę funkcji blokowania reklam, opierając się na liście znanych skryptów śledzących i blokując je. Po uruchomieniu nowa funkcjonalność może przyspieszyć ładowanie stron internetowych nawet o 20 procent. Natomiast w połączeniu z dostępną już w poprzednich wersjach funkcją blokowania reklam, prędkość ładowania stron może wzrosnąć nawet do 23 procent. Funkcje te zwiększają również poziom prywatności użytkowników.

Moduł blokujący poprawiający prywatność

Zarówno funkcja blokowania skryptów śledzących, jak i blokowanie reklam mogą zostać uruchomione według uznania użytkownika. Można je również wyłączyć na dowolnej stronie internetowej, kiedy jest to warunkiem aby uzyskać dostęp do jej treści.

“Uważamy, że blokowanie skryptów śledzących to funkcja przeglądarki, która cały czas może pozostawać włączona. Nasza przeglądarka ma jednak również wiele rozszerzonych funkcji prywatności, które przydadzą się w sytuacjach, kiedy potrzebujemy dodatkowej ochrony prywatności podczas przeglądania” – dodaje Czajka.

Szybsza usługa VPN zapewniająca większe bezpieczeństwo i prywatność

Opera jest jedynym twórcą przeglądarek, który zapewnia darmowy, nielimitowany VPN bez logów, czyli nie przechowujący danych użytkownika. Wprowadzony trzy lata temu, nielimitowany VPN w Operze ukrywa lokalizację użytkownika i jego adres IP przed stronami internetowymi tworząc dla niego wirtualną lokalizację. Po włączeniu, VPN w przeglądarce tworzy bezpieczne połączenie z jednym z serwerów Opery na świecie. VPN pozwala użytkownikom wybrać z jakiego miejsca wirtualnie przeglądają internet, co zwiększa ich poziom prywatności oraz poprawia ich bezpieczeństwo w sieci.

Opera nie zbiera i nie przechowuje informacji o tym, co robią użytkownicy korzystający z VPNa ani adresu IP, z którego się łączą.

VPN dostępny w Operze to również ważna funkcja zwiększająca bezpieczeństwo, która chroni użytkowników korzystających z publicznych sieci Wifi, np. podczas podróży. Wbudowany w Operę VPN uniemożliwia wtedy osobom trzecim podglądanie stron, z których w danej chwili korzystamy.

Ulepszone narzędzie “Zdjęcie” pozwala szybko i sprawnie wykonywać zrzuty ekranu i zamieniać je w memy

Ulepszone narzędzie "Zdjęcie"

Narzędzie “Zdjęcie” (dostępne z ikony aparatu po prawej stronie paska adresowego) pozwala użytkownikowi wykonać zrzut ekranu dowolnej strony internetowej w całości lub kopiować i edytować jej fragmenty – bezpośrednio z przeglądarki, bez konieczności szukania pliku na dysku komputera.

Teraz “Zdjęcie” zyskało nowe funkcje. Po kliknięciu (lub aktywacji za pomocą skrótu klawiaturowego Control + Shift + 2) można zapisać witrynę bezpośrednio w pliku PDF lub przechwycić całą stronę. Możliwe staje się także wykrojenie części strony internetowej, przechwycenie jej, a następnie dostosowanie. Twórcy Opery ulepszyli także funkcję rozmycia i narzędzie do rysowania. To ostatnie wykrywa rysowane linie i sprawia, że ​​są gładsze i przez to ładniejsze. “Zdjęcie” wykrywa również zamiar narysowania okręgu, trójkąta lub prostokąta.

Narzędzie “Zdjęcie” umożliwia teraz także dodawanie tekstu w trzech czcionkach, w tym, tej znanej z memów, czyli: Impact. Od teraz można także wyróżniać elementy za pomocą funkcji zakreślacza i uwolnić swoją kreatywność, dodając selfie lub jedną z nowych emotikonek.

Linki instalacyjne:


User commentsOpera

You deserve a better browser

Opera's free VPN, Ad blocker, and Flow file sharing. Just a few of the must-have features built into Opera for faster, smoother and distraction-free browsing designed to improve your online experience.

Download now