developer

Opera 43 developer

Hej,

Właśnie rozpoczął się cykl Opery 43, i pracujemy nad nowymi rzeczami. Niektórych z nich jeszcze nie ma, ale gdy zajrzycie w listę zmian, znajdziecie informacje o częściowo zamimplementowanych już funkcjach.

PGO dla Windows

W Operze 42 dostarczyliśmy 64-bitową wersję produktu dla Windows, który jest nieco szybszy, niż wersja 32-bitowa.
W Operze 43 planujemy dostarczyć kolejny zestaw ulepszeń wydajności – Profile Guided Optimizations (PGO), czyli wykorzystać właściwość kompilatora Visual Studio do optymalizacji prędkości działania aplikacji.
Gdy kompilator optymalizuje program, w wyniku otrzymujemy kompromis pomiędzy rozmiarem pliku i szybkością działania programu. Jeśli spróbowalibyśmy przyśpieszyć wszystko, nasza przeglądarka miałaby rozmiar gigabajta, a w rezultacie pochłonęłaby mnóstwo pamięci i zamiast przyśpieszenia – spowolniłaby. Tradycyjnie, kompilator widzi jedynie kod źródłowy, natomiast z użyciem PGO pozwalamy kompilatorowi „zobaczyć” działający program. W ten sposób „uczy się” on, które części kodu są ważniejsze od innych, i może zoptymalizować ważniejsze części w sposób dużo bardziej efektywny.

Sprytne ładowanie stron w tle

Gdy wpisujecie coś w pasku adresu, przeglądarka używa poprzednich zachowań do przewidzenia, którą stronę chcecie załadować. Jaśli znajdzie coś pasującego, zacznie to ładować w tle. Poprzednie zachowania oznaczają wszystkie poprzednio wprowadzone ciągi znaków, które doprowadziły do konkretnych witryn internetowych. Zatem, jeśli rozpoczynacie pracę z przeglądarką wpisując za każdym razem „nyt.com”, przeglądarka się tego nauczy i załaduje New York Times w tle. Oprócz tego, jeśli czegoś szukacie, załaduje w tle wyniki wyszukiwania z dużym prawdopodobieństwem kliknięcia.
W rezultacie szybkość ładowania stron powinna ulec poprawie.

Natywne wsparcie funkcji chromecast

Pracujemy nad wbudowanym wsparciem funkcji chromecast, w przeciwieństwie do używanego dotąd wsparcia za pośrednictwem rozszerzeń. Tak więc instalowanie rozszerzenia Google Cast nie będzie już więcej potrzebne. Możecie to przetestować, włączając flagę #media-router.

Wybieranie linków rodem z O12

Chcemy przywrócić wybieranie linków takie, jak było w O12:

  • poziome ruchy myszką: zaznaczenie tekstu
  • pionowe ruchy myszką: przeciągnięcie linku

Eksport zakładek

Nareszcie – funkcja, o którą wielu z Was prosiło od dawna. Gdy zaimplementujemy eksport zakładek, umożliwi on zapisanie Waszych danych w pliku .html. Aby to uczynić, kliknijcie „Eksportuj zakładki w menu zakładek, a następnie wybierzcie nazwę i folder docelowy pliku z zakładkami.

Poprawki w kodekach mediów

Jeśli natraficie na błąd podczas odtwarzania muzyki lub filmu, dajcie nam o tym znać, i koniecznie podajcie, jakiego systemu używacie oraz na jakiej stronie wystąpił błąd – zajmiemy się wówczas zbadaniem problemu.

Znane problemy

Wtyczki nie działają na Windows 10. Pracujemy nad tym.


Pobierzcie więc Operę, wypróbujcie ją i dajcie znać w komentarzach, co o niej myślicie!

Linki instalacyjne:

Po więcej szczegółów odsyłam do listy zmian.


User commentsOpera

You deserve a better browser

Opera's free VPN, Ad blocker, and Flow file sharing. Just a few of the must-have features built into Opera for faster, smoother and distraction-free browsing designed to improve your online experience.

Download now