beta

Opera beta 42 z konwerterem walut

Dziś Opera 42 ląduje w kanale aktualizacji beta, zawierając konwerter walut, ulepszenia personalizowanych newsów, instalator sieciowy dla Opery w wersji 64-bitowej dla Windows i usprawnione uruchamianie.

Konwerter walut

Uwielbiamy zakupy w sieci, ale czasem zdarza się, że cena jest podana w innej walucie. Opera 42 beta jest pierwszą dużą przeglądarką ze zintegrowanym konwerterem walut, czyniąc wyjątkowo łatwym sprawdzenie, ile coś kosztuje.

Opera currency converter

Aby użyć konwertera walut, po prostu zaznaczcie cenę, którą chcecie przekształcić, a Opera pokaże ją automatycznie w Waszej lokalnej walucie. Możecie też zdefiniować swoją walutę docelową w ustawieniach.

Obecnie wspieramy 32 waluty z Europejskiego Banku Centralnego.

Ulepszenia personalizowanych newsów

W tej wersji beta, odkrywanie strumieni wiadomości jest jeszcze prostsze. Jeśli strona udostępnia strumień wiadomości, niewielka ikonka gazety pojawi się w polu adresu tych stron. Kliknijcie ją i wybierzcie strumień. Jeśli Was zaciekawi, możecie go dodać do już istniejących źródeł. Jeśli wolicie jednak mieć czysty pasek adresu, po prostu zajrzyjcie w Ustawienia i wyłączcie tę funkcję.

Feed discovery

Gdy skonfigurujecie swoje ulubione źródła, otrzymacie powiadomienie, gdy tylko dostępna jest świeża zawartość. Wówczas na ikonce newsów (tej po lewej stronie paska nawigacji) pojawi się błękitna kropka. W ustawieniach możecie skonfigurować częstotliwość sprawdzania nowej zawartości, albo też całkiem ją wyłączyć.

Dodatkowo, personalizowane newsy w Operze 42 zawierają:

  • ujednolicony wygląd w obu trybach czytania;
  • ładniejszy wygląd podpowiedzi nowych źródeł;
  • wsparcie dla języka tamilskiego.

Jeszcze szybsze uruchamianie

Mechanizm szybszego uruchamiania Opery, wprowadzony w Operze 41, próbował ustalić, które karty są najważniejsze, i zaczynał je ładować w tle podczas startu Opery. W Operze 42 beta bierzemy pod uwagę, które karty były ostatnio w użyciu, zanim Opera została zamknięta, zamiast polegać na kolejności ułożenia kart na pasku dostępu, i w taki sposób zaczynamy ładować karty.

Ulepszenia użyteczności

Dodaliśmy kilka ulepszeń użyteczności, na przykład uproszczoną strukturę zakładek czy zmodyfikowaną logikę pokazywania ikonek kart i synchronizacji. Oprócz tego zdecydowaliśmy się usunąć wyświetlanie niektórych wyskakujących okien czy podpowiedzi, które pojawiały się podczas pierwszego użycia. Mamy nadzieję, że te drobne usprawnienia okażą się pomocne.

Synchronizacja w tle

Jeśli kiedykolwiek zetknęliście się z problemem „Przepraszamy, spróbuj ponownie później” spowodowanym kiepską jakością połączenia internetowego, wiecie, jak frustrujące może to być. Zwłaszcza gdy staracie się wysłać wiadomość albo przeprowadzić inną ważną czynność, i musicie cały czas sprawdzać, czy połączenie sieciowe wróciło. Rozwiązaniem jest metoda synchronizacji w tle, obecnie wspierana przez Operę 42 beta. Zezwala ona aplikacjom sieciowym na synchronizację danych w tle.

Inne ulepszenia

  • Technika powiadomień typu push zezwala witrynie internetowej na wysyłanie powiadomień do ludzi, nawet jeśli właśnie nie przeglądają danej strony.
  • Możecie skonfigurować pasek nawigacji strony szybkiego wybierania za pomocą menu kontekstowego. Po prostu kliknijcie prawym przyciskiem myszki na pasek boczny i wybierzcie, które elementy menu chcecie mieć widoczne.

Znane problemy

  1. Opcji „Odtwarzaj po kliknięciu” nie da się wybrać w ustawieniach.
  2. Awaria po podwójnym kliknięciu na ikonkę odłączania wideo (tylko system OS X).

Instalatory:

Lista zmian jest dostępna tutaj.


User commentsOpera

You deserve a better browser

Opera's free VPN, Ad blocker, and Flow file sharing. Just a few of the must-have features built into Opera for faster, smoother and distraction-free browsing designed to improve your online experience.

Download now