developer

Opera developer – aktualizacja 41.0.2340.0

Cześć,

Po zeszłotygodniowej przerwie w wypuszczaniu wersji developer, dzisiaj dostarczamy Wam kilka nowych rzeczy.

Szybszy start

Uruchamianie przeglądarki powinno być szybkie. Jednak do tej pory, gdy mieliście wiele otwartych kart w poprzedniej sesji, przeglądarka zaczynała je wszystkie ładować równocześnie. To mogło oznaczać spowolnienie przeglądarki. W Operze 41 pracujemy nad optymalizacją czasu uruchamiania przeglądarki, z priorytetem ustawionym na najnowszą aktywną kartę oraz karty przypięte, podczas gdy karty w tle będą ładowane z obniżonym priorytetem. Pracujemy nad wynikami benchmarków, którymi wkrótce się podzielimy. Tymczasem dajcie nam znać, czy odczuwacie przyspieszony start!

Ulepszenia oszczędzania baterii

Podczas używania trybu oszczędzania baterii, Opera obecnie wykrywa, który kodek wideo może być przyspieszany sprzętowo podczas wideokonferencji z użyciem WebRTC (wliczając usługi w rodzaju Google Hangouts). To powinno oszczędzić sporo CPU oraz baterii wszystkim zawziętym użytkownikom wideokonferencji na laptopach! A nawet jeśli Opera nie znajdzie żadnego kodeka przyspieszanego sprzętowo, podejmie teraz próbę ograniczenia przesyłu grafiki w trybie oszczędzania baterii, aby zminimalizować użycie procesora, gdy tylko się da.

Test był przeprowadzony na maszynie MacBook Air 6,2 (Intel Core i7 1.7GHz) z systemem OS X 10.11, łącząc się jednostronnie z wideokonferencją na https://appr.tc od pełnej baterii (100%) do momentu całkowitego jej wyczerpania.

Battery saver comparison

Przyśpieszanie sprzętowe dla odłączanego okna wideo

Odłączanie okno wideo do tej pory było obsługiwane programowo, co miało przełożenie na wysokie zużycie czasu procesora. Na sprzęcie z niższej półki mogło to oznaczać ogólne spowolnienie systemu.
Obecnie wprowadzamy wsparcie przyśpieszania sprzętowego w odłączanym oknie wideo. To powinno znacząco ograniczyć potrzebę wsparcia ze strony procesora i zwolnić zasoby komputera do innych celów, podczas gdy oglądacie swoje ulubione filmy.

Usprawnienia w synchronizacji

W tej chwili wypuszczamy rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo, a ich detalami podzielimy się wkrótce. Póki co informujemy, że jeśli używacie hasła, będziecie mogli przeprowadzić synchronizację tylko pomiędzy najnowszymi klientami na komputery (Opera Desktop 41).

Popularne wyszukiwania

Dodaliśmy eksperymentalne wsparcie dla popularnych wyszukiwań poniżej okienka wyszukiwania na stronie szybkiego wybierania. Ideą jest posiadanie dostępu jednym kliknięciem do wyszukiwań zdobywających popularność. Jak na razie zawartość jest wypełniana ręcznie, więc możecie znaleźć więcej treści, o których myślimy, że robią się popularne, niż tych, które są wyszukiwane przez resztę świata.

Personalizowane newsy – aktualizacja

Jest wiele zmian w personalizowanych newsach, a oto te najbardziej widoczne:

 • Początkowe doświadczenie zostało przeprojektowane i dopasowane do katalogu.
 • Dodana została nawigacja w historii, obecnie możecie przejść do poprzedniego widoku.
 • Z powodu nikłego zainteresowania usunięte zostały aktualności ze strony szybkiego wybierania.
 • Więcej poprawek związanych ze strumieniem z sieci, wliczając ładowanie obrazków.
 • Wyszukiwanie stało się wygodniejsze: już nie trzeba dodawać prefiksu http:// prefix podczas wprowadzania adresu strony.
 • Znajdowanych jest więcej źródeł podczas procesu odkrywania źródeł.

Screen Shot 2016-09-05 at 11.47.09

Aby odkryć więcej, weźcie personalizowane newsy na przejażdżkę próbną, lub zajrzyjcie do listy zmian.

Znane błędy

 • Autoupdate dla samodzielnych instalacji USB na Windows nie działa. Aby zaktualizować takie instalacje, prosimy pobierzcie i zainstalujcie paczkę ręcznie.
 • Nie będzie dziś paczek na 64 bitowy system Windows.
 • Chwilowo nie jest możliwe uruchomienie VPN-a na czystym profilu. Mamy już to w naszej bazie (DNA-56872) i pracujemy nad rozwiązaniem problemu.
 • Przy włączonej fladze #media-detachable-view-hwaccelerated, jeśli zamkniecie okno z wyciągniętym wideo i wybierzecie nowy film, okno otworzy się ponownie.
 • Rozszerzenia na stronie startowej nie ładują się na systemach Windows.

Linki instalacyjne:

Lista zmian znajduje się tutaj.


User commentsOpera

You deserve a better browser

Opera's free VPN, Ad blocker, and Flow file sharing. Just a few of the must-have features built into Opera for faster, smoother and distraction-free browsing designed to improve your online experience.

Download now