stable

Lepsza obsługa newsów i wideo w Operze

Od początku tego roku naszym celem było tworzenie rozwiązań, które są niezbędne w przeglądarce na miarę 2016 r. Udostępniliśmy dotąd takie kluczowe funkcje jak wbudowany ad blocker i tryb oszczędzania baterii. Dzisiaj, w Operze 39, wprowadzamy personalizowane newsy i ulepszoną funkcję przeciągania video.

1

Jeszcze lepsze przeciąganie wideo

Przeciąganie filmów umożliwia oglądanie wideo na dowolnym miejscu ekranu. Dzięki temu można pracować, lub przeglądać sieć bez odrywania wzroku od filmu. W Operze 39 beta możecie przeciągać okna z filmami z kolejnych serwisów, np. Vimeo. Dodatkowo, funkcja ta wspiera teraz typowe akcje, takie jak odtwarzanie/pauzowanie pojedynczym kliknięciem. Dodaliśmy też możliwość wyłączenia tej funkcji dla tych, którzy nie chcą z niej korzystać.

Zobaczcie też historię polskiego zespołu, który stworzył tę funkcję.

To niesamowite, jak na wiele różnych sposobów ludzie wykorzystują przeciąganie wideo. Niektórzy z Was współdzielą ekran ze swoimi dziećmi, tak by mogły oglądać kreskówkę, podczas gdy Wy pracujecie. Inni korzystają z przeciągania, by oglądać nagrania z konferencji, np. TED. Jeszcze inni wolą oglądać filmy edukacyjne, lub slow TV.

Gdzie ludzie konsumują najwięcej wideo

Przyjrzeliśmy się bliżej temu, jak ludzie przeciągają wideo w różnych krajach. Wnioski pochodzące z badania agregowanych i uśrednionych preferencji użytkowników Opery 38 (żadne prywatne dane nie były zbierane) wyglądają bardzo ciekawie.

videopopout-infographic

 

Topowa dziesiątka krajów, w których użytkownicy spędzają najwięcej czasu z tą funkcją, jest rozsiana po różnych kontynentach. To pokazuje, że boom na wideo ma charakter zdecydowanie globalny. Polacy spędzają na oglądaniu przeciągniętych filmów średnio 18 minut dziennie, a tygodniowy czas rozkłada się niemal po równo pomiędzy weekendy (49%) a pozostałe dni tygodnia.

Personalizowane newsy

W Operze 39 pojawia się także nowy sposób na czytanie newsów. Wystarczy wybrać na stronie startowej ikonę w kształcie gazety, by przejść do sekcji artykułów przygotowanych według osobistych preferencji.

opera_mac_news

Funkcja ta umożliwia personalizację kanału z wiadomościami poprzez wybranie ulubionych źródeł i sposobu wyświetlania newsów. Możecie też mieszać źródła z różnych krajów i napisane w różnych językach. W personalizowanych newsach nie ma też reklam.

Operze 39 zawiera nowy sposób poszukiwania inspiracji i ciekawych artykułów w sieci. Mowa o wyświetlaniu 50 najpopularniejszych artykułów z danego kraju. Zawartość tej listy jest oddzielona od spersonalizowanego kanału aktualności, ale można do niego dodać źródła z niej pochodzące.

Własne listy blokowania reklam

Wbudowana funkcja blokowania reklam została wprowadzona do Opery po to, aby znacząco przyspieszyć przeglądanie stron internetowych. Od teraz możecie także dodawać własne listy blokowania niechcianych reklam. Aby znaleźć listę, przeszukajcie sieć pod kątem list polecanych dla Waszego regionu; następnie skopiujcie ją i wklejcie w dialogu „Moje listy blokowania…” dostępnym w preferencjach. Nie musicie restartować Opery, by lista stała się aktywna.

Inne funkcje

Kolejną nowością w Operze 39 jest menu kontekstowe zaznaczania, które powinno ułatwić wszystkim codzienną pracę z przeglądarką. Inspiracją dla tego rozwiązania były platformy mobilne, w których menu kontekstowe pojawiają się bez konieczności używania dodatkowych kliknięć. Od teraz, jeśli zaznaczycie tekst w Operze na komputery, pojawi się menu zawierające najbardziej użyteczne funkcje – „szukaj” oraz „kopiuj”. Oczywiście macie kontrolę nad tą funkcją i w każdej chwili możecie ją wyłączyć w ustawieniach, w sekcji Przeglądarka / Interfejs użytkownika.

W najnowszej funkcji wprowadzamy także technologię kompaktowania sterty, dzięki której dane przeglądania są tak układane, by zużywały jak najmniej pamięci. To przekłada się na oszczędności rzędu kilku megabajtów na kartę. Przeczytajcie więcej o tej technologii tutaj.

Wreszcie, pojawiają się także funkcje, które przejmujemy z Chrome 52, takie jak nowe CSS contain property, które wymaga mniej elementów do renderowania strony, i PerformanceObserver API, który umożliwia łatwiejsze zbieranie danych real user measurement (RUM).

Przeglądarkowy VPN

W Operze 39 beta jest już dostępny nowy, wbudowany i nielimitowany przeglądarkowy VPN. Możecie już tam korzystać z dwóch opcji: korzystanie z VPN w normalnym trybie i w osobnym oknie prywatnym. Bardzo zależy nam, by dopracować tę funkcję, zanim wejdzie do wersji finalnej. Dlatego w stabilnej Operze 39 jeszcze jej nie znajdziecie. Mocno pracujemy na tym rozwiązaniem, by weszło w fazę “stable” jak najszybciej.

Pobierzcie Operę 39 i dajcie znać, jak podobają Wam się te wszystkie zmiany.


User commentsOpera

You deserve a better browser

Opera's free VPN, Ad blocker, and Flow file sharing. Just a few of the must-have features built into Opera for faster, smoother and distraction-free browsing designed to improve your online experience.

Download now