Odkąd wydaliśmy pierwszą wersję Opery 37 z wbudowanym blokowaniem reklam, wiele osób pytało nas, kiedy ta funkcja będzie dostępna w wersji finalnej.

A to już dzisiaj!
opera_windows_adblock_1

Dziękujemy bardzo za wszystkie dotychczasowe uwagi. Wszystkie opinie są zawsze bardzo mile widziane i pozwalają nam szybko poprawiać błędy.

Równolegle pracujemy również nad naszym wbudowanym bezpłatnym VPN, dlatego prosimy również o testowanie wszystkich najnowszych wersji i dzielenie się swoimi spostrzeżeniami.

Dlaczego dodaliśmy wbudowane blokowanie reklam do Opery

Wszyscy w Operze mamy obsesję na punkcie szybkości. Już ponad 20 lat robimy wszystko, żeby nasze przeglądarki były szybsze i lżejsze. Dlatego planując rozwój Opery na rok 2016, nie mogliśmy przejść obojętnie obok faktu, że bez przeładowanych reklam strony działałyby nawet o 90% szybciej. Ten problem narastał tak długo, że nie mogliśmy go już dłużej ignorować.

Właśnie dlatego, jako pierwsi z największych producentów przeglądarek, wprowadzamy wbudowane blokowanie reklam. Kiedy mówimy o wbudowanym blokowaniu, mamy na myśli to, że nie jest tylko rozszerzenie, ale technologia, która jest zintegrowana bezpośrednio z silnikiem przeglądarki. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć rozwiązanie, które jest dużo szybsze i zajmuje znacznie mniej pamięci.

Co daje wbudowane blokowanie reklam?

Zintegrowanie tej technologii z przeglądarką upraszcza proces blokowania reklam i czyni go znacznie szybszym w porównaniu z rozszerzeniami.

Wiele rozszerzeń blokujących reklamy traci sporo czasu na sprawdzaniu, czy adresy URL danej reklamy istnieją na ich liście blokowanych. Opera sprawdza listę blokowanych przy użyciu natywnego kodu i szybkich algorytmów, przyspieszając proces obliczeniowy w sposób nieosiągalny dla rozszerzeń. Oprócz tego Opera blokuje reklamy tak wcześnie, jak to możliwe: bezpośrednio na poziomie silnika, zaraz po tym, jak pojawia zapytanie o adres URL.

Nasz test pokazuje, że przeglądanie z ad blockerem Opery jest o średnio 62% szybsze niż bez niego.

Nasz niedawny test pokazuje także, że przeglądanie z włączonym ad blockerem zmniejsza zużycie pamięci o 47%. Okazuje się ono mniejsze o 600 MB przy otwartych zaledwie 10 kartach.

Desktop Ad Block Memory Usage

Jak włączyć wbudowany ad blocker?

Korzystanie z tej funkcji jest naprawdę proste. Jest wyłączona domyślnie, więc by ją uruchomić, należy wejść do Ustawień (Preferencji na Maku). By włączyć, lub wyłączyć funkcję dla konkretnej strony, po prostu włącz ikonkę z tarczą w polu adresu i użyj przełącznika.

Okno dialogowe pokaże dane pokazujące, jak wiele reklam jest blokowanych na danej stronie i ile udało się zablokować od samego początku przeglądania z tą funkcją. Jeśli wyłączysz funkcję dla danej strony, ta wyląduje automatycznie na liście wyjątków, którą możesz zarządzać w Ustawieniach. Możesz też kliknąć ikonkę koła zębatego, by dostać się tam szybciej.

opera_windows_adblock_2

Test szybkości – to co tygryski lubią najbardziej

Chcieliśmy nie tylko dostarczać suche dane, ale dać każdemu możliwość przekonania się, jak reklamy spowalniają przeglądanie ulubionych stron.

Dzięki blokowaniu reklam w Operze możesz z łatwością porównać szybkość ładowania się stron z włączonym i wyłączonym ad blockerem. To nie tylko świetne rozwiązanie dla użytkowników, ale powinno tez pomóc zrozumieć problem ciężkich reklam reklamodawcom i wydawcom. To z kolei może przyczynić się do wyczekiwanej zmiany w branży reklamowej.

Mamy nadzieję, że spodoba wam się zabawa z tą funkcją. By zachęcić Was do niej, uruchamiamy dzisiaj konkurs na naszym profilu Twitterowym, gdzie możecie umieszczać zrzuty ekranu, pokazujące, jak Wasze przeglądanie przyspieszyło w nowej Operze.

Więcej szczegółów o konkursie pojawi się wkrótce na naszym koncie Twitterowym @opera.

Lepsza obsługa wideo

Kolejną ważną nowością w tej wersji jest opcja przeciągania filmów. Funkcja ta pozwala na wyodrębnienie okna z filmem i przeniesienie go w dowolne miejsce ekranu, aby móc robić wiele rzeczy naraz: przeglądać komentarze do filmu, robić zakupy online, albo szukać hotelu na wakacje, nie odrywając się od okienka filmu. Ramkę można z powrotem podpiąć do okna macierzystego lub natychmiast je usunąć, używając przycisku szybkiego zamykania.

Ludzie uwielbiają oglądać wideo i wydaje nam się, że ta funkcja znacząco ulepszy sposób, w jaki będą to robić.

sf-videopopout-baner-2

Cieszymy się, że dwie tak ważne nowości pojawiają się już w stabilnej wersji. Wkrótce powiemy Wam o kolejnych ciekawych rzeczach, jakie dla Was planujemy. Pobierzcie najnowszą Operę na komputery i dajcie nam znać w komentarzach, co myślicie.

Linki instalacyjne:

Back to top