Dziś chcieliśmy podzielić się z Wami kolejną dużą funkcją, która po raz pierwszy pojawia się na kanale developerskim Opery na komputery.

Jesteśmy pierwszym dużym producentem przeglądarek, który zdecydował się zamiplementować nieograniczoną i w pełni darmową prywatną sieć wirtualną VPN. Odtąd nie musicie już pobierać rozszerzeń VPN czy płacić za komercyjne subskrypcje, by mieć dostęp do blokowanych stron czy chronić swoje dane łącząc się za pomocą publicznych sieci Wi-Fi.

settings

Dlaczego dodajemy w Operze darmowy VPN?

Wprowadzenie tak istotnej funkcji zwiększającej poziom prywatności jest kolejnym krokiem w budowaniu przeglądarki spełniającej oczekiwania użytkowników w 2016 roku. Gdy się nad tym zastanowić, wiele popularnych opcji oferowanych obecnie przez przeglądarki zostało tak naprawdę wprowadzonych wiele lat temu. Ostatnimi czasy branża kierowała prawie całą energię innowacji w kierunku technologii mobilnych, pomimo tego, że desktop ma się całkiem dobrze.

W styczniu robiliśmy przegląd naszych planów odnośnie produktów i zdaliśmy sobie sprawę, iż użytkownicy potrzebują nowych funkcji, jeśli przeglądanie sieci w 2016 r. ma być efektywne. Stało się dla nas oczywistym, że to, czego użytkownicy potrzebują obecnie, znacząco różni się od tego, czego potrzebowali w przeglądarkach jeszcze choćby dziesięć lat temu. Właśnie dlatego w tej chwili więcej programistów, niż kiedykolwiek, pracuje nad nowymi funkcjami Opery na komputery.

Jak dotąd wprowadziliśmy już wbudowane blokowanie reklam. Dziś natomiast przedstawiamy kolejną dużą funkcję w przeciągu zaledwie kilku tygodni: wbudowany, nieograniczony i w pełni darmowy klient VPN, dostępny bezpośrednio w przeglądarce!

vpn-enabled-popup

Większa prywatność w Internecie dzięki darmowemu VPN-owi

Wedle raportu Global Web Index*, więcej niż pół miliarda ludzi (24% populacji korzystającej z Internetu) próbowało używać lub aktualnie używa usług VPN. Zgodnie z badaniami, podstawowe powody używania VPN-a to:

– Dostęp do lepszych treści rozrywkowych (38%)
– Chęć zachowania anonimowości podczas przeglądania (30%)
– Dostęp do sieci i stron niedostępnych w danym kraju (28%)
– Dostęp do stron zablokowanych w miejscu pracy (27%)
– Komunikacja z przyjaciółmi i rodziną za granicą (24%)
– Dostęp do wiadomości niedostępnych w danym kraju (22%)

Zgodnie z tymi samymi badaniami, to młodzi ludzie są w czołówce, jeśli chodzi o używanie rozwiązań VPN – niemal jedna trzecia użytkowników w grupie wiekowej 16-34 lat używała VPN-a.

Lepsze niż tradycyjny VPN

Aż do teraz, większość usług VPN i serwerów proxy była ograniczona i bazowała na płatnej subskrypcji. Dzięki darmowemu, nieograniczonemu, natywnemu VPN-owi, który po prostu działa i nie wymaga subskrypcji, chcemy w Operze uczynić prywatne sieci wirtualne dostępnymi dla każdego.

Oto dlaczego VPN wbudowany w Operę jest łatwy w użyciu. Aby z niego skorzystać, wystarczy kliknąć “O” menu – użytkownicy OS X włączą VPN bezpośrednio w Preferencjach, podczas gdy użytkownicy systemów Windows i Linux włączą tę funkcję po przejściu do sekcji “Prywatność i bezpieczeństwo” w Ustawieniach. W pasku adresu przeglądarki pojawi się przycisk, po użyciu którego użytkownik będzie mógł zobaczyć lub zmienić swoją lokalizację (więcej lokalizacji do wyboru pojawi się później), sprawdzić widoczność swojego adresu IP oraz przejrzeć statystyki użycia danych. Funkcja jest darmowa i bez limitów, a jednak oferuje niezbędne opcje dostępne dotąd jedynie w płatnych rozwiązaniach VPN, takie jak:

– Ukrywanie adresu IP – Opera zastąpi Wasz adres IP adresem wirtualnym, co spowoduje, że stronom trudniej będzie śledzić Wasze położenie czy zidentyfikować Wasz komputer. Dzięki temu zyskacie więcej prywatności w sieci.
– Odblokowywanie zapór sieciowych i stron – wiele krajów, szkół i miejsc pracy blokuje strony oferujące strumieniowanie danych, portale społecznościowe i tym podobne serwisy. Używając rozwiązania VPN możecie uzyskać dostęp do swoich ulubionych treści bez względu na to, gdzie się w danej chwili znajdujecie.
– Bezpieczeństwo w publicznych sieciach Wi-Fi – gdy korzystacie z Internetu za pośrednictwem publicznych sieci Wi-Fi, Wasze dane mogą zostać z łatwością przechwycone przez nieuprawnione osoby trzecie. Używając VPN-a zwiększacie bezpieczeństwo swoich informacji osobistych.

vpn-enabled

Dajcie nam znać, co o tym myślicie!

Pobierzcie Operę 38 developer i wypróbujcie darmowy VPN zintegrowany z przeglądarką. A tak przy okazji: poza natywną funkcją blokowania reklam i darmowym VPN-em możecie się spodziewać jeszcze ciekawszych nowych rozwiązań w Waszej ulubionej przeglądarce 🙂

Inne zmiany

Przeciąganie filmów

Funkcja ta została obszernie opisana tutaj. Teraz jest już dostępna na kanale developerskim i gotowa do Waszych testów.

Dodaj swoje zdjęcie jako motyw

Jakiś czas temu pokazaliśmy Wam funkcję “Utwórz swój motyw” w menadżerze motywów. Okazało się, że funkcja ta nie była wystarczająco widoczna dla użytkowników. Obecnie wystarczy użyć funkcji “Dostosuj stonę startową”, a następnie kliknąć przycisk ‘+’ aby wybrać zdjęcie, które ma być nowym motywem. Możliwe jest też przeciągnięcie i upuszczenie go w miejscu, gdzie znajdują się inne motywy.

Przycisk Rozszerzeń widoczny z poziomu panelu bocznego strony startowej

Użytkownicy rozszerzeń zyskali dostęp do Menedżera rozszerzeń bezpośrednio z poziomu bocznego panelu strony startowej. Ikonka rozszerzeń jest widoczna w panelu bocznym.

Wsparcie dla własnych list blokowania reklam

Nasz moduł blokowania reklam obecnie umożliwia dodawanie własnych list. Aby dodać listę, należy przejść do Ustawień i kliknąć przycisk “Własne listy blokowania” w sekcji “Blokuj reklamy” (przypominam, iż aby ten przycisk był dostępny, należy włączyć też opcję “Pokaż ustawienia zaawansowane” w części “Przeglądarka”).
Dodawane listy muszą być przygotowane w formacie EasyList – możecie na przykład użyć istniejących już list, takich jak dostępne na tej oto stronie: https://easylist.adblockplus.org/en/ – aby uzyskać pewność, że zablokowane zostanie wszystko to, co chcecie. Przypominam też, że Opera opiera swoją własną listę na publicznie dostępnych listach EasyList oraz EasyPrivacy.

Dodatkowe usprawnienia na stronie szybkiego wybierania

Czy zdarzyło się Wam usunąć przypadkowo element ze strony szybkiego wybierania? Już się nie uda 🙂 Zastąpiliśmy przycisk ‘zamknij’ przyciskiem otwierającym menu. Jest tam ukryta zawartość menu kontekstowego, więc możecie otworzyć, edytować lub usuwać wybrane elementy.

Linki instalacyjne:

Lista zmian dostępna jest tutaj.

* “VPNs Proxy Servers”, GWI Trends Q4 2015, 2015

Back to top
 • Paweł A.

  Spora zmiana 😉 I dobrze.Między innymi, właśnie dlatego przeszedłem na Operę, z liska, bo lisek nie oferuje nic interesującego, prócz zmiany numerków, w swojej przeglądarce :).

  • BK

   #dobrazmiana :p

 • ArkuS

  Raz na jakiś czas się VPN się przydaję, więc wbudowanie w przeglądarkę jak najbardziej na plus.

  Poniżej opisze jeszcze funkcje, które mi obecnie brakują w Operze.
  Włączenie menedżera zadań w szybszy sposób niż:
  Menu/Programista/Menedżer zadań
  Moja propozycja to aby koło ikony “Menu karty” (która znajduję się na pasku u góry po prawej) można byłby dodać ikonę uruchamiającą Menedżera. Oczywiście ikona pojawiałaby się dopiero po włączeniu “Pokaż menu narzędzi dla programistów”

  Druga sprawa to już marzenia bo dotyczy ona Opera:flags, której prawie nikt nie używa. Chodzi m.in o:.
  Rozdzielenie funkcji stabilnych i eksperymentalnych, synchronizacja tak aby na drugim komputerze flagi były tak samo ustawione jak na pierwszym oraz spolszczenie na język Polski.

  Kolejną funkcją jest pełna synchronizacja, jednak wydaję mi się że prędzej czy później zostanie dodana.
  Btw. Ostatnio reinstalowałem system i synchronizacja ustawień coś słabo działa.
  Zdaję się że na obecną chwilę najlepszą opcją jest przeniesienie folderu z profilem.

  • wow, ile dobroci w jednym komentarzu 🙂 Na razie fiksujemy bugi w VPNie, żeby było stabilniej i szybciej 🙂

 • sevos

  Hej. Swietna funkcjonalność, z której na pewno skorzystam, gdy pojawi się 64 bitowa Opera w wersji stabilnej. Jednak mam 4 nurtujące mnie pytania:

  1. Czy pojawi się polska lokalizacja?
  2. Zapewnicie możliwość wyboru poszczególnych lokalizacji dla osobno każdej strony, żeby nie było globalnie?
  3. Macie w planach zaoferowanie kompresji w ramach VPN-a?
  4. Rozważaliście może blokowanie większości, bardzo inwazyjnych reklam już po stronie VPNa, aby zredukować zbędne zapytania DNS celem przyspieszenia ładowania się stron?

  Za wszelkie odpowiedzi wielkie dzięki! 🙂

  • Cześć,
   1. Nie mogę obiecywać, ale widzimy potrzebę.
   2. Taka prośba pojawia się dość często. Musimy się zastanowić, jak to rozwiązać w interfejsie.
   3. Nie mogę obiecywać, ale to świetny pomysł!
   4. VPN może blokować na poziomie URL, a my już to robimy we wbudowanym blokerze reklam. Dodatkowo więcej reklam możemy wyciąć w CSSie.

   • sevos

    To zabawne, ale jakoś od półtora miesiąca czuję, że Opera słucha użytkowników. Dzięki za konkretne odpowiedzi i życzę powodzenia z pełną implementacją tego VPNa już w oficjalnym kanale rozwoju 🙂

 • Sławomir Szewczyk

  To jest prwadziwy VPN czy puszczenie ruchu przez swoje (czyt. wasze) serwery proxy? Bo to zasadnicza różnica. Pozdrawiam!

  • Aneta Reluga

   Używamy struktury SurfEasy, firmy będącej częścią Opera Software. Serwery VPN znajdują się w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Japonii, Brazylii i kilku innych krajach. Mam nadzieję, że to wyczerpująca odpowiedź 🙂
   (Przy okazji: VPN na pewnym poziomie abstrakcji to też proxy, tyle że z poziomu systemu, a nie aplikacji.)

   • Sławomir Szewczyk

    Dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź 🙂

 • Azorkiewicz

  1) Czy jest możliwe wyłączenie tego, aby klawisz backspace nie działał jako wstecz?

  2) Wiem, że sprawa zawieszania interfejsu, gestów myszy i klawiatury została pchnięta dalej. Ile jeszcze miesięcy będę czekał na poprawkę? To ważne by Opera chodziła prawidłowo 🙂

  3) jakiś czas temu proponowałem przesuwanie kart również za pomocą przycisku wyciszania – tak jak w firefoxsie lub podobnie.

  4) Od kilku wersji stabilnych jest coś takiego:

  Mam otwartych kilka kart. Zamykam je wszystkie. Zamykam Przeglądarkę. I teraz czasami (na tyle często by to było denerwujące) wraz z ponownym uruchomieniem Opery, pojawiają się jedna lub dwie z poprzednio zamkniętych kart.
  Być może to błąd synchronizacji.

  Pozdrawiam 🙂

  • Aneta Reluga

   ad 1) Zgłoszę sugestię i zobaczymy, jak się potoczą jej losy.

   ad 2) Powiem tak: ręczne powtórzenie tego błędu jest upiornie trudne (dawno nie grałam w szybkie gry 😉 ), w tej chwili status jest taki, że błąd udało się zreprodukować skryptem i czeka na swoje lepsze czasy.

   ad 3) Obawiam się, że na chwilę obecną implementacja interfejsu kart jest domknięta, ale nie zaszkodzi co jakiś czas pingać i nękać w komentarzach. Kto wie.

   ad 4) To niestety prawda, to się przytrafia zwłaszcza przy wolnym dysku i/lub dużej liczbie dawno nie używanych kart. Opera ulega zamknięciu, zanim zostaną zamknięte wszystkie karty. To jest znane, ale przyznam szczerze, że nie pamiętam statusu – muszę pogrzebać.

   • Azorkiewicz

    add 2) U mnie nie tylko występuje przy szybkim – również przy normalnym zamykaniu kart.

    Ostatnio nie ma dnia bez zawieszenia.
    Cóż, błąd ten powoduje, że nie można normalnie używać Opery, do banku już nie wejdę i nie zacznę robić transakcji albo innych ważnych rzeczy, bo nie wiadomo kiedy się zawiesi.

    Szkoda, że te lepsze czasy jeszcze nie nadeszły.
    Proszę sprawić, by te lepsze czasy nastały 🙂

    Pozdrawiam

 • Michał

  Witam, ciekawa zmiana, ale coś nie mogę jej uruchomić, po przejściu w ustawienia > prywatność nie mam opcji VPN, a jedynie odnośnik do SurfEasy, które każe podawać nr karty kredytowej/pp.

  • Aneta Reluga

   Przypominam zatem, że ta funkcja jest dostępna w wersji developer: 38.0.2205.0.
   Wersja stabilna to w tej chwili 36, więc jeszcze trochę potrwa, zanim ta funkcja do niej wejdzie.

 • Tomasz Kuś

  Wszystko fajnie ładnie ale jak to włączyć za free ? po kliknięciu get started odrazu wyskakują płatności… Wie może ktoś jak to można za free włączyć ?

 • David M

  Opera Developer 39.0.2234.0, Ubuntu 16.04. Obojętnie jaki wybiorę serwer, to mam w nieskońcozność “łączenie”, nie udało mi się połączyć z VPN, czekałem kilkanaście minut.

 • ununtrium

  jedna rzecz, trochę związana z tematem VPN – często używam “swojego” serwera proxy i nie mogę w operze zmienić ustawień proxy ani dla przeglądarki ani tym bardziej dla danego użytkownika tylko dla całego systemu – ja rozumiem że przeglądarka działa na silniku chromium ale to jest głupie rozwiązanie. Każdy powinien móc zmienić ustawienia proxy – to ważna rzecz szczególnie jak się chce tora używać a u was nie ma nawet takiej możliwości – jestem absolutnym wrogiem używania systemu jako administrator a wy w tym momencie to wymuszacie – no bo jak mam zmienić proxy jeśli nie mam uprawnień administracyjnych a chcę tylko użyć przeglądarki.

  Jestem wielkim fanem opery ale to mnie strasznie irytuje i często siedzę na firefoksie tylko dlatego że nie mam proxy w operze.

 • Keszyn

  Co z VPN dla Polski… Przebywam w Irlandii i chciał bym korzystać z treści dla PL czy będzie taka opcja dodana i kiedy?

  • Nika Black

   google chrome ma extension: unlimited free vpn HOLA – zainstaluj sobie, program jest darmowy

   • Daniel Slusarczyk

    opera tez ma VPN Hola dlaczego Google chrome pobierac ?

  • xx2

   Ja mam w chromium zainstalowany taki dodatek – “SetupVPN – Lifetime Free VPN”. Jest tam polski serwer VPN. Też brakuje mi w Operze polskiego serwera :/. Miejmy nadzieję, że kiedyś się o tam pojawi 😉

 • Dziękuję za zwięzłe i jasne przedstawienie tego tematu.

 • Witold Witold

  Od kilku dni korzystając z Opery z włączonym VPN-em nie mogę otworzyć żadnej strony. Czyżby nasz rząd zaczął blokadę internetu? Czyżby nasz rząd postanowił rozprawić się z anonimowością w internecie? Jeśli tak, to Opera stała się bezużyteczna w temacie ochrony prywatności.