developer

Darmowy VPN wbudowany w Operze

Dziś chcieliśmy podzielić się z Wami kolejną dużą funkcją, która po raz pierwszy pojawia się na kanale developerskim Opery na komputery.

Jesteśmy pierwszym dużym producentem przeglądarek, który zdecydował się zamiplementować nieograniczoną i w pełni darmową prywatną sieć wirtualną VPN. Odtąd nie musicie już pobierać rozszerzeń VPN czy płacić za komercyjne subskrypcje, by mieć dostęp do blokowanych stron czy chronić swoje dane łącząc się za pomocą publicznych sieci Wi-Fi.

settings

Dlaczego dodajemy w Operze darmowy VPN?

Wprowadzenie tak istotnej funkcji zwiększającej poziom prywatności jest kolejnym krokiem w budowaniu przeglądarki spełniającej oczekiwania użytkowników w 2016 roku. Gdy się nad tym zastanowić, wiele popularnych opcji oferowanych obecnie przez przeglądarki zostało tak naprawdę wprowadzonych wiele lat temu. Ostatnimi czasy branża kierowała prawie całą energię innowacji w kierunku technologii mobilnych, pomimo tego, że desktop ma się całkiem dobrze.

W styczniu robiliśmy przegląd naszych planów odnośnie produktów i zdaliśmy sobie sprawę, iż użytkownicy potrzebują nowych funkcji, jeśli przeglądanie sieci w 2016 r. ma być efektywne. Stało się dla nas oczywistym, że to, czego użytkownicy potrzebują obecnie, znacząco różni się od tego, czego potrzebowali w przeglądarkach jeszcze choćby dziesięć lat temu. Właśnie dlatego w tej chwili więcej programistów, niż kiedykolwiek, pracuje nad nowymi funkcjami Opery na komputery.

Jak dotąd wprowadziliśmy już wbudowane blokowanie reklam. Dziś natomiast przedstawiamy kolejną dużą funkcję w przeciągu zaledwie kilku tygodni: wbudowany, nieograniczony i w pełni darmowy klient VPN, dostępny bezpośrednio w przeglądarce!

vpn-enabled-popup

Większa prywatność w Internecie dzięki darmowemu VPN-owi

Wedle raportu Global Web Index*, więcej niż pół miliarda ludzi (24% populacji korzystającej z Internetu) próbowało używać lub aktualnie używa usług VPN. Zgodnie z badaniami, podstawowe powody używania VPN-a to:

– Dostęp do lepszych treści rozrywkowych (38%)
– Chęć zachowania anonimowości podczas przeglądania (30%)
– Dostęp do sieci i stron niedostępnych w danym kraju (28%)
– Dostęp do stron zablokowanych w miejscu pracy (27%)
– Komunikacja z przyjaciółmi i rodziną za granicą (24%)
– Dostęp do wiadomości niedostępnych w danym kraju (22%)

Zgodnie z tymi samymi badaniami, to młodzi ludzie są w czołówce, jeśli chodzi o używanie rozwiązań VPN – niemal jedna trzecia użytkowników w grupie wiekowej 16-34 lat używała VPN-a.

Lepsze niż tradycyjny VPN

Aż do teraz, większość usług VPN i serwerów proxy była ograniczona i bazowała na płatnej subskrypcji. Dzięki darmowemu, nieograniczonemu, natywnemu VPN-owi, który po prostu działa i nie wymaga subskrypcji, chcemy w Operze uczynić prywatne sieci wirtualne dostępnymi dla każdego.

Oto dlaczego VPN wbudowany w Operę jest łatwy w użyciu. Aby z niego skorzystać, wystarczy kliknąć “O” menu – użytkownicy OS X włączą VPN bezpośrednio w Preferencjach, podczas gdy użytkownicy systemów Windows i Linux włączą tę funkcję po przejściu do sekcji “Prywatność i bezpieczeństwo” w Ustawieniach. W pasku adresu przeglądarki pojawi się przycisk, po użyciu którego użytkownik będzie mógł zobaczyć lub zmienić swoją lokalizację (więcej lokalizacji do wyboru pojawi się później), sprawdzić widoczność swojego adresu IP oraz przejrzeć statystyki użycia danych. Funkcja jest darmowa i bez limitów, a jednak oferuje niezbędne opcje dostępne dotąd jedynie w płatnych rozwiązaniach VPN, takie jak:

– Ukrywanie adresu IP – Opera zastąpi Wasz adres IP adresem wirtualnym, co spowoduje, że stronom trudniej będzie śledzić Wasze położenie czy zidentyfikować Wasz komputer. Dzięki temu zyskacie więcej prywatności w sieci.
– Odblokowywanie zapór sieciowych i stron – wiele krajów, szkół i miejsc pracy blokuje strony oferujące strumieniowanie danych, portale społecznościowe i tym podobne serwisy. Używając rozwiązania VPN możecie uzyskać dostęp do swoich ulubionych treści bez względu na to, gdzie się w danej chwili znajdujecie.
– Bezpieczeństwo w publicznych sieciach Wi-Fi – gdy korzystacie z Internetu za pośrednictwem publicznych sieci Wi-Fi, Wasze dane mogą zostać z łatwością przechwycone przez nieuprawnione osoby trzecie. Używając VPN-a zwiększacie bezpieczeństwo swoich informacji osobistych.

vpn-enabled

Dajcie nam znać, co o tym myślicie!

Pobierzcie Operę 38 developer i wypróbujcie darmowy VPN zintegrowany z przeglądarką. A tak przy okazji: poza natywną funkcją blokowania reklam i darmowym VPN-em możecie się spodziewać jeszcze ciekawszych nowych rozwiązań w Waszej ulubionej przeglądarce 🙂

Inne zmiany

Przeciąganie filmów

Funkcja ta została obszernie opisana tutaj. Teraz jest już dostępna na kanale developerskim i gotowa do Waszych testów.

Dodaj swoje zdjęcie jako motyw

Jakiś czas temu pokazaliśmy Wam funkcję “Utwórz swój motyw” w menadżerze motywów. Okazało się, że funkcja ta nie była wystarczająco widoczna dla użytkowników. Obecnie wystarczy użyć funkcji “Dostosuj stonę startową”, a następnie kliknąć przycisk ‘+’ aby wybrać zdjęcie, które ma być nowym motywem. Możliwe jest też przeciągnięcie i upuszczenie go w miejscu, gdzie znajdują się inne motywy.

Przycisk Rozszerzeń widoczny z poziomu panelu bocznego strony startowej

Użytkownicy rozszerzeń zyskali dostęp do Menedżera rozszerzeń bezpośrednio z poziomu bocznego panelu strony startowej. Ikonka rozszerzeń jest widoczna w panelu bocznym.

Wsparcie dla własnych list blokowania reklam

Nasz moduł blokowania reklam obecnie umożliwia dodawanie własnych list. Aby dodać listę, należy przejść do Ustawień i kliknąć przycisk “Własne listy blokowania” w sekcji “Blokuj reklamy” (przypominam, iż aby ten przycisk był dostępny, należy włączyć też opcję “Pokaż ustawienia zaawansowane” w części “Przeglądarka”).
Dodawane listy muszą być przygotowane w formacie EasyList – możecie na przykład użyć istniejących już list, takich jak dostępne na tej oto stronie: https://easylist.adblockplus.org/en/ – aby uzyskać pewność, że zablokowane zostanie wszystko to, co chcecie. Przypominam też, że Opera opiera swoją własną listę na publicznie dostępnych listach EasyList oraz EasyPrivacy.

Dodatkowe usprawnienia na stronie szybkiego wybierania

Czy zdarzyło się Wam usunąć przypadkowo element ze strony szybkiego wybierania? Już się nie uda 🙂 Zastąpiliśmy przycisk ‘zamknij’ przyciskiem otwierającym menu. Jest tam ukryta zawartość menu kontekstowego, więc możecie otworzyć, edytować lub usuwać wybrane elementy.

Linki instalacyjne:

Lista zmian dostępna jest tutaj.

* “VPNs Proxy Servers”, GWI Trends Q4 2015, 2015


User commentsOpera

You deserve a better browser

Opera's free VPN, Ad blocker, and Flow file sharing. Just a few of the must-have features built into Opera for faster, smoother and distraction-free browsing designed to improve your online experience.

Download now