beta

Opera beta z lepszą obsługą filmów

W dzisiejszej aktualizacji Opery beta, inaczej niż zazwyczaj w aktualizacjach tego typu, wprowadzamy całkiem nową funkcję. To wyjątkowa sytuacja, gdyż funkcja ta została wprowadzona prosto do bety, z pominięciem wersji developer. Zdajemy sobie z tego sprawę, że to nietypowe; po prostu tak bardzo chcemy, by funkcja ta weszła do wersji stabilnej w możliwie najkrótszym czasie, że przeskoczyliśmy kawałek cyklu produkcyjnego.
Funkcją tą jest –

Przeciąganie filmów

Ale o co tu chodzi?

Funkcja ta pozwala na wyodrębnienie okna z filmem i przeniesienie go w dowolne miejsce ekranu, aby móc faktycznie pracować wielowątkowo: przeglądać komentarze do filmu, przeszukiwać zawartość innej karty lub wręcz pracować w innej aplikacji, nie tracąc informacji o tym, co cały czas dzieje się w okienku filmu.

Jak to działa?

Wejdźcie na stronę zawierającą filmy, na przykład YouTube, i uruchomcie któryś z nich. Pojawi się dodatkowy przycisk w pobliżu środka górnej krawędzi okienka:

1

Klikając na przycisk odpinacie ramkę z filmem:

2

Oczywiście film zawiera swój własny zestaw kontrolek. Ramkę, rzecz jasna, można z powrotem podpiąć do okna macierzystego lub natychmiast je usunąć używając przycisku szybkiego zamykania: spowoduje to również automatyczne zatrzymanie filmu na głównej stronie.

3

Więcej szczegółów?

Przeciąganie filmów opiera się na technologii HTML5 – funkcja jest dostępna dla filmów zamkniętych wewnątrz taga <video>. To oznacza, iż przestarzałe technologie, które wkrótce zostaną wycofane z użytku (a przynajmniej taką mamy nadzieję), jak Flash czy Silverlight, nie są wspierane.

Zastrzeżenia?

Trochę się znajdzie. Funkcja jest w intensywnej fazie rozwojowej, zatem nie sposób uniknąć błędów działania. Zdajemy sobie z tego sprawę i ciężko pracujemy nad poprawkami. Równocześnie chcemy prosić Was o pomoc – gdy tylko natraficie na błąd, lub po prostu macie pomysł na to, jak jeszcze można by ulepszyć tę funkcję, dajcie nam znać w komentarzach! Wiemy na przykład, że zmiana rozmiaru odłączonego okna może być kapryśna. Macie jakieś inne obserwacje?

Pozostałe nowości i poprawki

  1. Jako że SPDY (otwarty protokół sieciowy do transmisji treści web) będzie wkrótce wycofany z użycia, przełączyliśmy naszą implementację Turbo 2 na HTTP/2. Zmiana ta powinna być niewidoczna z punktu widzenia użytkownika końcowego, niemniej jednak postanowiliśmy o tym poinformować.
  2. Przeprowadziliśmy optymalizację funkcji blokowania reklam – zużycie pamięci przez nią jest teraz znacząco mniejsze.
  3. Naprawiony jest wybór języka w funkcji sprawdzania pisowni.
  4. Funkcja „Dopasuj animacje na stronie szybkiego wybierania do wolniejszych komputerów” przestawała działać po restarcie Opery pomimo tego, że wciąż była ustawiona. Naprawiliśmy to.
  5. Poprawiliśmy też kolor ikonki menu Opery w Windows 10 na czerwony.

Instalatory:

Lista zmian dostępna jest tutaj.


User commentsOpera

You deserve a better browser

Opera's free VPN, Ad blocker, and Flow file sharing. Just a few of the must-have features built into Opera for faster, smoother and distraction-free browsing designed to improve your online experience.

Download now