beta

Opera 37 beta, teraz z wbudowanym blokowaniem reklam

Najważniejszą nową funkcją Opery beta 37 jest wbudowana możliwość blokowania niechcianych reklam. Jesteśmy pierwszym spośród wiodących twórców przeglądarek internetowych, którzy zdecydowali się na tak śmiały krok. Dzięki tej funkcji Opera jest w stanie blokować niepożądane reklamy na poziomie silnika, a więc już wtedy, gdy wysyłane jest zapytanie o adres URL.

Wszyscy ci, którzy są zaznajomieni z wersją tego rozwiązania obecną w Operze developer, z łatwością zauważą, że od tego czasu wprowadziliśmy kilka zmian. Dla przykładu, obecnie funkcja blokowania reklam jest domyślnie nieaktywna i nie będzie się pojawiać żadne wyskakujące okienko zachęcające do jej włączenia. W tym celu należy się udać do panelu Ustawień, gdzie stosowna opcja znajduje się zarówno w ustawieniach podstawowych, jak i sekcji „Prywatność i bezpieczeństwo”:

Sekcja blokowania reklam

Po włączeniu funkcji, gdy przejdziecie na witrynę zawierającą reklamy i klikniecie w ikonkę błękitnej tarczy, pojawi się dialog z informacją dotyczącą liczby reklam zablokowanych na bieżącej stronie oraz ile zostało zablokowanych ogólnie do tej pory. Zwróćcie uwagę na liczbę z lewej strony ikonki – pokazuje ona właśnie, ile reklam mamy zablokowanych. Ta zmiana została wprowadzona pod wpływem sugestii użytkowników:

Dialog informacyjno-konfiguracyjny

Jeśli wyłączycie blokowanie reklam na danej stronie, strona ta zostanie dodana do listy wyjątków, którą można zarządzać z poziomu ustawień Opery. W tym celu wystarczy użyć przycisku w prawym górnym rogu dialogu. W sekcji konfiguracyjnej, domyślnie na liście wyjątków znajdują się obecnie cztery witryny, które oferują użytkownikom wygodę przeglądania nawet pomimo włączonych reklam.

Na samym dole dialogu znajduje się też odsyłacz umożliwiający przeprowadzenie własnego pomiaru prędkości strony. Jego działanie polega na tym, że strona ładowana jest dwukrotnie: pierwszy raz bez blokowania, druga raz z włączonym blokowaniem reklam, a następnie porównywane są wyniki czasów załadowania każdej ze stron. Oczywiście wyniki kolejnych pomiarów mogą się nieznacznie różnić między sobą, ale mimo to rezultat końcowy powinien być spójny.
Również i ta strona zmieniła się nieco w porównaniu z poprzednią wersją:

Pomiar prędkości stron

Nasze testy wyraźnie wykazały, iż przeglądanie stron przy użyciu wbudowanej w Operze funkcji blokowania reklam jest najszybszym dostępnym rozwiązaniem w porównaniu z rozwiązaniami wymagającymi rozszerzeń. Testy przeprowadzone zostały na ponad sześćdziesięciu witrynach bogatych w zawartość różnego typu; do podstawowych testów porównawczych użyto maszyny z procesorem AMD Phenom II X6 i pamięcią 8 GB RAM pracującej na systemie Windows 10 64-bit. Podobne testy przeprowadzono też na innych systemach – rezultaty okazały się być zbliżone i wzajemnie spójne. Poniżej infografika przybliżająca rezultaty:

Infografika z wynikami

Odświeżony panel konfiguracyjny strony startowej

Wielu naszych użytkowników zgłaszało potrzebę ukrycia dużego przycisku z plusem, znajdującego się na stronie startowej. Przychyliliśmy się do tych próśb – obecnie można ukryć przycisk poprzez ustawienia panelu konfiguracyjnego „Dostosuj stronę startową”. Opcja ta jest widoczna, gdy w głównym panelu „Ustawienia” włączony został podgląd ustawień zaawansowanych.

Umożliwiliśmy też dostosowywanie elementów pojawiających się na bocznym panelu konfiguracyjnym. W tym celu należy przejść do menu konfiguracyjnego strony startowej, rozwinąć sekcję „Nawigacja” i cieszyć się bezpośrednim dostępem do ustawień i pobranych plików z poziomu strony startowej!

Dostosuj stronę startową

Wygląd wewnętrznych stron – WebUI

Ta funkcja jest niejako związana ze wspomnianą powyżej. Ujednoliciliśmy wygląd stron wewnętrznych, wliczając ustawienia, pobrane pliki, rozszerzenia, a nawet flagi. Również strona „Opera – informacje” uległa odświeżeniu:

Opera - informacje

Oceń Operę

Umożliwiliśmy Wam teraz przekazywanie informacji zwrotnej w sposób bezpośredni. W sposób losowy wybieramy użytkowników uczestniczących w ankiecie dotyczącej opinii o Operze. Przycisk „Oceń Operę” pojawi się w zakresie od 7 do 365 dni od momentu przejścia na Operę 37+. Data jest wybierana losowo, aby efektywnie umożliwić wszystkim użytkownikom wyrażenie swojej opinii w przeciągu roku. Przycisk będzie się pojawiał do trzech dni, lub do momentu, w którym użytkownik wyrazi swoją opinię albo zrezygnuje z jej wyrażania. Następnie opcja ta pojawi się ponownie dopiero rok później.

Oceń Operę

Natywne menu kontekstowe

Obecnie wszystkie menu kontekstowe zostały ujednolicone i korzystają z kontrolek systemowych, aby zachować spójny z platformą wygląd. To niewielka zmiana, najlepiej widoczna na systemie Windows 8+.

Usprawnienia synchronizacji

W tym obszarze wprowadziliśmy następujące zmiany:
1) Silnik synchronizacji będzie podtrzymywał połączenie nawet w sytuacji jego przerwania wywołanego przyczynami zewnętrznymi – połączenie zostanie zakończone jedynie wówczas, gdy użytkownik świadomie się wyloguje.
2) W przypadku zerwania połączenia nastąpi jego ponowne nawiązanie i zalogowanie użytkownika do usługi synchronizacji (w przypadku, gdy użytkownik zdecydował się zapisać swoje dane logowania).
Obie te zmiany w połączeniu z kilkoma pomniejszymi poprawkami zwiększą stabilność i niezawodność połączeń synchronizowanych.

Przejrzystość certyfikatów

Aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania przeglądarki, zaimplementowaliśmy system przejrzystości certyfikatów Google (CT) stworzony w celu zapobiegania i wykrywania fałszerstw certyfikatów. Więcej szczegółów na temat tego systemu można znaleźć tutaj (wersja angielska).

Zgodność z Chrome topSites API

Dodaliśmy też zgodność z Chrome topSites API, co powinno najbardziej zaciekawić twórców rozszerzeń. Więcej informacji na temat tego API znajduje się tutaj (wersja angielska).


Jak widzicie, w tej wersji trochę się dzieje. Sprawdźcie sami i bawcie się dobrze!


Instalatory:

Lista zmian dostępna jest tutaj.


User commentsOpera

You deserve a better browser

Opera's free VPN, Ad blocker, and Flow file sharing. Just a few of the must-have features built into Opera for faster, smoother and distraction-free browsing designed to improve your online experience.

Download now