Debiutujemy po polsku – Opera beta 36.0.2130.21
Cześć!
Być może niektórzy z Was nie zdawali sobie sprawy z tego, że lwia część naszej przeglądarki (i nie tylko) powstaje w Polsce. Mamy tu dwa duże zespoły zajmujące się strategią, programowaniem i testowaniem produktu – jeden z nich znajduje się we Wrocławiu, drugi w Warszawie. Postanowiliśmy więc zacząć pisać naszego bloga po polsku, aby przybliżyć Wam to, nad czym pracujemy; mamy nadzieję, że taka formuła Wam się spodoba! Mamy nadzieję, ze wielu z Was ułatwi to komunikację z nami, a nam pozwoli pomóc w rozwiązaniu Waszych problemów.
Pisać dla Was będą Kornelia Mielczarczyk oraz Aneta Reluga, ale mam nadzieję, że nie tylko 🙂 Czekamy na Wasze komentarze; niektórych z Was pewnie rozpoznamy z głównego bloga, a tych, których jeszcze nie znamy – zapraszamy do kontaktu!
Dzisiaj przedstawiamy kolejną już Operę beta. Akurat w dzisiejszej aktualizacji nie ma zbyt wielu przełomowych zmian w porównaniu z poprzednim wydaniem, więc może się skupię na wersji 36 jako takiej.
Najważniejsze zmiany w porównaniu z wersją Stable 35 to:
Nowy wygląd strony startowej
Tutaj mamy sporo zmian. Przede wszystkim pasek nawigacji umiejscowiony jest teraz po lewej stronie, co powinno się spodobać zwłaszcza użytkownikom dużych ekranów panoramicznych. Oprócz tego połączyliśmy aktualności ze stroną szybkiego wybierania, tworząc jedną wspólną stronę startową, którą konfigurujemy za pomocą menu rozwijanego z prawego górnego rogu. Entuzjaści poprzedniego rozwiązania wciąż jednak będą mogli do niego wrócić – po odznaczeniu “Aktualności” w rozwijanym menu otrzymają dodatkową, osobną ikonkę aktualności w pasku nawigacji:
Mamy też coś dla prawdziwych minimalistów. Wychodząc naprzeciw sugestiom użytkowników, dodaliśmy możliwość wyłączenia praktycznie wszystkiego ze strony startowej (oczywiście oprócz menu rozwijanego i paska nawigacji 🙂 ). Aby móc to uczynić, trzeba włączyć opcję ustawień zaawansowanych w sekcji Ustawienia > Przeglądarka > Ustawienia zaawansowane, a następnie cieszyć się dodatkowymi opcjami dostępnymi w menu rozwijanym:
Zmiany wizualne dla użytkowników ekranów dotykowych i Windows 10
Użytkownicy Windows 10 również zauważą zmiany. Przede wszystkim można będzie teraz wybrać pomiędzy kolorystyką systemu i Opery – aby to uczynić, należy skorzystać z przełącznika w sekcji Ustawienia > Przeglądarka > Używaj koloru systemowego na pasku górnym (Show system color on top bar):
Ci zaś użytkownicy Windows 10, którzy dysponują ekranami dotykowymi, dostrzegą dodatkowy przycisk trybu pełnoekranowego oraz powiększone menu kontekstowe w sytuacji, gdy Opera była aktywowana za pomocą dotyku:
Więcej na pasku rozszerzeń
Wszyscy ci, którzy uwielbiają korzystać z wielu rozszerzeń, powinni być zadowoleni z faktu, iż teraz będą mieć dostęp do nich wszystkich bez konieczności zaglądania do menedżera rozszerzeń. Po prostu, jeśli któreś przestanie się mieścić na pasku rozszerzeń, z boku paska pojawi się lista rozwijana – pomysł znany już z paska zakładek.
Uwaga: wszystkie rozszerzenia widoczne na obrazku poniżej, jakkolwiek niewątpliwie znakomite, zostały wybrane całkowicie losowo i wyłącznie w celach demonstracyjnych 🙂
Konfigurator motywów
Łatwiej też będzie wybrać swój ulubiony motyw: przeglądarka dostępnych motywów pojawia się teraz zarówno w panelu Ustawienia > Podstawowe, jak i w menu konfiguracyjnym strony startowej. Można będzie wybrać zainstalowany już motyw, ale też przeglądać motywy dostępne w Internecie:
Synchronizacja
Stabilność synchronizacji została poprawiona. Dodatkowo, widoczność przycisku synchronizacji została dopasowana w taki sposób, że po jakimś czasie przestaje on być widoczny.
Aby zapoznać się ze wszystkimi wprowadzonymi poprawkami zarówno w tym, jak i w poprzednich aktualizacjach, proponuję zajrzeć do listy zmian.
Instalatory:
- Opera beta na system Windows
- Opera beta na system OS-X
- Opera beta na system Linux 32-bit – plik deb
- Opera beta na system Linux 64-bit – plik deb
- Opera beta na system Linux 32-bit – plik RPM
- Opera beta na system Linux 64-bit – plik RPM
Lista zmian dostępna tutaj.