Opera 43 developer
Hej,
Właśnie rozpoczął się cykl Opery 43, i pracujemy nad nowymi rzeczami. Niektórych z nich jeszcze nie ma, ale gdy zajrzycie w listę zmian, znajdziecie informacje o częściowo zamimplementowanych już funkcjach.
PGO dla Windows
W Operze 42 dostarczyliśmy 64-bitową wersję produktu dla Windows, który jest nieco szybszy, niż wersja 32-bitowa.
W Operze 43 planujemy dostarczyć kolejny zestaw ulepszeń wydajności – Profile Guided Optimizations (PGO), czyli wykorzystać właściwość kompilatora Visual Studio do optymalizacji prędkości działania aplikacji.
Gdy kompilator optymalizuje program, w wyniku otrzymujemy kompromis pomiędzy rozmiarem pliku i szybkością działania programu. Jeśli spróbowalibyśmy przyśpieszyć wszystko, nasza przeglądarka miałaby rozmiar gigabajta, a w rezultacie pochłonęłaby mnóstwo pamięci i zamiast przyśpieszenia – spowolniłaby. Tradycyjnie, kompilator widzi jedynie kod źródłowy, natomiast z użyciem PGO pozwalamy kompilatorowi „zobaczyć” działający program. W ten sposób „uczy się” on, które części kodu są ważniejsze od innych, i może zoptymalizować ważniejsze części w sposób dużo bardziej efektywny.
Sprytne ładowanie stron w tle
Gdy wpisujecie coś w pasku adresu, przeglądarka używa poprzednich zachowań do przewidzenia, którą stronę chcecie załadować. Jaśli znajdzie coś pasującego, zacznie to ładować w tle. Poprzednie zachowania oznaczają wszystkie poprzednio wprowadzone ciągi znaków, które doprowadziły do konkretnych witryn internetowych. Zatem, jeśli rozpoczynacie pracę z przeglądarką wpisując za każdym razem „nyt.com”, przeglądarka się tego nauczy i załaduje New York Times w tle. Oprócz tego, jeśli czegoś szukacie, załaduje w tle wyniki wyszukiwania z dużym prawdopodobieństwem kliknięcia.
W rezultacie szybkość ładowania stron powinna ulec poprawie.
Natywne wsparcie funkcji chromecast
Pracujemy nad wbudowanym wsparciem funkcji chromecast, w przeciwieństwie do używanego dotąd wsparcia za pośrednictwem rozszerzeń. Tak więc instalowanie rozszerzenia Google Cast nie będzie już więcej potrzebne. Możecie to przetestować, włączając flagę #media-router.
Wybieranie linków rodem z O12
Chcemy przywrócić wybieranie linków takie, jak było w O12:
- poziome ruchy myszką: zaznaczenie tekstu
- pionowe ruchy myszką: przeciągnięcie linku
Eksport zakładek
Nareszcie – funkcja, o którą wielu z Was prosiło od dawna. Gdy zaimplementujemy eksport zakładek, umożliwi on zapisanie Waszych danych w pliku .html. Aby to uczynić, kliknijcie „Eksportuj zakładki w menu zakładek, a następnie wybierzcie nazwę i folder docelowy pliku z zakładkami.
Poprawki w kodekach mediów
Jeśli natraficie na błąd podczas odtwarzania muzyki lub filmu, dajcie nam o tym znać, i koniecznie podajcie, jakiego systemu używacie oraz na jakiej stronie wystąpił błąd – zajmiemy się wówczas zbadaniem problemu.
Znane problemy
Wtyczki nie działają na Windows 10. Pracujemy nad tym.
Pobierzcie więc Operę, wypróbujcie ją i dajcie znać w komentarzach, co o niej myślicie!
Linki instalacyjne:
- Opera developer for Windows
- Windows Opera Portable installer
- Opera developer for OS-X
- Opera developer for 32-bit Linux – deb file
- Opera developer for 64-bit Linux – deb file
- Opera developer for 32-bit Linux – RPM file
- Opera developer for 64-bit Linux – RPM file
Po więcej szczegółów odsyłam do listy zmian.