developer

Spersonalizowane newsy i VPN – aktualizacja

W dzisiejszej wersji Opery developer prezentujemy Wam nowe funkcje spersonalizowanych newsów oraz wyczekiwaną możliwość ustawienia VPN-a na poziomie globalnym.

Spersonalizowane newsy

Kontynuujemy pracę nad spersonalizowanymi newsami – artykułami przygotowanymi według osobistych preferencji. Dziś przedstawiamy kolejne ulepszenia, które czekają na to, by je wypróbować, wliczając zaktualizowany interfejs, opcję usunięcia sugerowanych stron oraz wygodniejszy sposób dodawania i usuwania źródeł.

Ta aktualizacja dodaje również nową funkcję: 50 najpopularniejszych artykułów. Funkcja ta selekcjonuje artykuły mające źródło w wybranym kraju i w założeniu ma być ciekawym sposobem na szukanie inspiracji albo interesujących artykułów do poczytania. Zawartość 50 najpopularniejszych artykułów jest oddzielona od spersonalizowanego strumienia, ale do tegoż strumienia można oczywiście dodać źródła pochodzące z tej funkcji.

Usługa Opery odpowiedzialna za spersonalizowane newsy sprawdza ponad 10,000 dostępnych źródeł, aby odnależć najpopularniejsze i najciekawsze artykuły z różnych kategorii i krajów. Pod uwagę branych jest wiele aspektów, zanim artykuł lub wiadomość trafi na listę, takich jak popularność wśród użytkowników, wliczając istotne tematy (np. ważne wydarzenia sportowe), świeżość czy popularność strony internetowej. Mocno się staramy uzyskać balans w różnorodności artykułów i źródeł, aby pojedyncza wiadomość czy strona internetowa nie zdominowały całego strumienia informacji. W tej chwili możecie się spodziewać głównie wiadomości o wydarzeniach ogólnych, sportowych i z dziedziny rozrywki, przeplecionych artykułami z innych kategorii.

Funkcja ta cały czas jest rozwijana, śledźcie zatem wszelkie aktualizacje. Dawajcie nam też znać w komentarzach, co o niej sądzicie – są one dla nas bardzo ważne!

Własne reguły blokowania reklam

Odkąd wprowadziliśmy funkcję natywnego blokowania reklam, otrzymaliśmy wiele próśb, aby móc dodawać własne listy. Najpierw wprowadziliśmy więc opcję ładowania list z pliku lokalnego, dzisiaj dodajemy funkcję ładowania ich z dowolnego URL-a. Upewnijcie się jedynie, że macie włączone „Ustawienia zaawansowane” – następnie w dialogu „Własne listy…” możecie dodać dowolny adres zawierający reguły blokowania w formacie EasyList.

Zazwyczaj listy te zawierają datę modyfikacji oraz informację o częstotliwości aktualizacji. Wartości te określają, jak często lista będzie automatycznie aktualizowana. Jeśli definicja listy określa, że lista wyekspiruje w przeciągu 4 dni, oznacza to, że lista będzie aktualizowana co 4 dni, zaczynając od daty modyfikacji wspomnianej w dokumencie.

Przeglądarkowy VPN znów dla całej przeglądarki

Bardzo dziękujemy za informacje zwrotne dotyczące tego, jak używacie funkcji VPN. Obiecaliśmy, że zaoferujemy obie możliwości: VPN dostępny w pełnej przeglądarce i osobno VPN działający wyłącznie w oknie prywatnym. Dzisiejsza aktualizacja zawiera właśnie obie z nich, i będziemy bardzo wdzięczni za komentarze dotyczące tego ulepszenia!

Pozostałe informacje

W komentarzach do poprzedniej aktualizacji wspominaliście o stronach działających wolno, gdy włączone jest blokowanie reklam. Ten problem został naprawiony – sprawdźcie proszę, czy w dzisiejszej aktualizacji wszystko działa jak należy.

Wersja Chromium została zaktualizowana do 52.0.2739.0.


Znane problemy

– Etykietka VPN jest zawsze widoczna. Wkrótce zostanie to naprawione.
– Etykietki źródeł w spersonalizowanych newsach czasami są poprzesuwane.
– Top 50 czasm się dławi i nie wyświetla niczego przy wybraniu niektórych krajów.
– Top 50 pokazuje wiadomości w zależności od języka wybranego w katalogu.
– Niektóre teksty nie są przetłumaczone.


Linki instalacyjne:

Lista zmian dostępna jest tutaj.


User commentsOpera

You deserve a better browser

Opera's free VPN, Ad blocker, and Flow file sharing. Just a few of the must-have features built into Opera for faster, smoother and distraction-free browsing designed to improve your online experience.

Download now