developer

Przedstawiamy nowe, bardziej spersonalizowane newsy w Operze

Dziś chcemy pokazać Wam kolejną funkcję do przetestowania w kanale aktualizacji Opera developer. Funkcja ta to spersonalizowane newsy, czyli agregator treści skrojonych pod osobiste preferencje, a zawierający aktualności z całego świata, Waszego kraju lub też z ulubionych źródeł, wedle życzenia.

sf-personalnews-baner

Użytkownicy potrzebują nowych narzędzi do korzystania z newsów

Sieć jest znakomitym medium służącym do czytania wiadomości. Liczba użytkowników poszukujących aktualności online regularnie wzrasta na przestrzeni ostatnich lat. W sieci mamy do czynienia z niemal nieskończonymi zasobami informacji, a jedyne, czego trzeba, to znaleźć sposób na podłączenie się do nich, aby odkryć nowe, interesujące obszary Internetu.

Przeprowadziliśmy badania z udziałem użytkowników i odkryliśmy, iż, jakkolwiek wielu z nich uwielbia czytać newsy w internecie, to liczba dostępnych materiałów prasowych okazała się być przytłaczająca. Można powiedzieć, że zaczęli oni cierpieć na przeładowanie informacją. Im więcej źródeł znajdowali użytkownicy, tym trudniejsze okazywało się bycie na bieżąco z informacjami.

Odkryliśmy też, że użytkownicy oczekują rozwiązania, które:

  • Zagreguje ich ulubione źródła, i tylko te źródła, w jednym miejscu;
  • Jest przejrzyste, minimalistyczne i czytelne;
  • Inaczej niż w sieciach społecznościowych, pozwoli ludziom mieć kontrolę nad tym, co widzą w swoim strumieniu informacyjnym (i jeśli jest cokolwiek, czego nie chcą widzieć, powinni móc z łatwością to usunąć);
  • Pokaże aktualności w sposób uporządkowany czasowo, co pozwoli z łatwością przejść do artykułów opublikowanych wcześniej;
  • Zezwoli na pobieranie informacji z różnych regionów i w różnych językach, jako że wielu użytkowników czyta wiadomości w co najmniej dwóch językach;
  • Jest na tyle inteligentne, by automatycznie pokazywać publikacje z często odwiedzanych witryn.

To całkiem sporo oczekiwań, czyż nie? Dla nas jednak wyniki tych badań były na tyle pomocne, że rozpoczęliśmy prace nad rozwiązaniem spełniającym powyższe oczekiwania. Zaczęliśmy od przerabiania tego, co już mieliśmy – funkcji aktualności, poprzednio nieprzypadkowo nazywanej Odkrywaj. Zdecydowaliśmy się ją ulepszyć za pomocą personalizacji, wygodniejszego wyświetlania i inteligentnych funkcji.

Jak to działa

Dziś możemy Wam pokazać zapowiedź funkcji spersonalizowanych newsów, dających szybki, zorganizowany i przejrzysty pogląd na nowe informacje zawarte w sieci. Aby zacząć używać funkcji, przejdźcie na stronę startową i kliknijcie na ikonę wiadomości znajdującą się po lewej stronie. Opera pokaże Wam sugerowaną listę źródeł, bazującą na Waszym położeniu oraz historii przeglądania. Wasza historia przeglądania będzie przechowywana jedynie lokalnie i nie opuści Waszego komputera (przeglądanie w trybie prywatnym nie jest brane pod uwagę, gdyż nie jest ono zapisane w żadnym miejscu).

Po prostu zaznaczcie te spośród sugerowanych źródeł, z których chcecie pobierać artykuły, a odznaczcie te, które Was nie interesują. Kliknijcie przycisk „Dodaj więcej”, jeśli chcecie dodać inne źródła z różnych kategorii, takich jak sport, technologie czy jedzenie. Możecie też łączyć źródła z różnych krajów.

Strumień wiadomości jest uporządkowany czasowo. Na górze znajdziecie najnowsze artykuły, podczas gdy publikacje wcześniejsze i z dnia poprzedniego znajdą się poniżej. Możecie zmienić sposób, w jaki wyświetlane są informacje źródłowe, klikając ikonkę na górze.

Podziel się swoją opinią

Jak widzicie, spersonalizowane newsy to coś więcej, niż nowe wcielenie poprzedniej funkcjonalności. Dają Wam dużo więcej możliwości indywidualnego dostosowania opcji oraz zbierają informacje w inteligentny sposób. To dopiero pierwszy krok w kierunku lepszego doświadczenia z czytaniem newsów.

Proszę pomóżcie nam udoskonalić tę funkcję. Czekamy na Wasze opinie.

Przeglądarkowy VPN – kolejne kroki

Bardzo dziękujemy za informacje zwrotne od Was po wypuszczeniu poprzedniej wersji Opery developer. Zapoznajemy się uważnie z każdą z nich.

Obecnie dostrzegamy trzy główne wzorce, według których użytkownicy chcieliby korzystać z VPN-a: VPN dostępny w całej przeglądarce, VPN w osobnym oknie lub na osobnej karcie oraz VPN w oknie prywatnym. Wzorce te odpowiadają następującym sytuacjom: pierwszy z nich – gdy jesteśmy podłączeni do publicznej sieci Wi-Fi i chcemy chronić dostęp do wszystkiego, co przeglądamy. Drugi – gdy chcemy chronionego dostępu tylko do niektórych witryn, podczas gdy inne przeglądamy z pełną prędkością. Trzeci natomiast, gdy chcemy zwiększyć poziom swojej prywatności, a nie tylko usunąć lokalne ślady przeglądania (historia i ciasteczka). Planujemy więc jeszcze trochę popracować nad pierwszym i trzecim przypadkiem, by przedstawić rozwiązanie najwyższej jakości. Póki co musimy przyznać, że obecna implementacja silnika Blink ma zbyt wiele założeń odnośnie tego, jak działają okna zwykłe i prywatne, więc przypadek numer dwa będzie wymagał dodatkowego wysiłku.

Nie ustawajcie w przekazywaniu nam Waszych opinii, abyśmy wciąż mogli ulepszać nasze dzieło.


Linki instalacyjne:

Lista zmian dostępna jest tutaj.


User commentsOpera

You deserve a better browser

Opera's free VPN, Ad blocker, and Flow file sharing. Just a few of the must-have features built into Opera for faster, smoother and distraction-free browsing designed to improve your online experience.

Download now