beta

Pierwsza Opera 38 beta

W Operze pracujemy pełną parą. Dziś pragniemy się z Wami podzielić Operą 38 w wersji beta. Oznacza to, że dzisiejsza wersja jest przygotowywana do wejścia w kanał aktualizacji stable.

Przyjrzyjmy się najnowszym funkcjom w tej wersji Opery beta:

Tryb oszczędzania energii

Wyczerpanie się baterii jest jednym z najbardziej frustrujących zjawisk, jakie mogą się przytrafić podczas przeglądania. Tryb oszczędzania energii w Operze 38 beta dostępny jest w postaci przycisku pojawiającego się w interfejsie użytkownika, gdy laptop pracuje na baterii, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie do 50% dłuższego czasu przeglądania (lub ~49% w poprzednim teście porównawczym z Chrome). Takie oszczędności uzyskujemy dzięki następującym rozwiązaniom:

 • Zredukowana aktywność na kartach w tle
 • Rzadsze odpytywanie jednostki centralnej dzięki zoptymalizowaniu interwałów wyzwalania zdarzeń JavaScript
 • Automatyczne wstrzymywanie nieużywanych wtyczek
 • Zredukowana częstotliwość wyświetlania klatek do 30 klatek na sekundę
 • Optymalizacja parametrów odtwarzania wideo oraz wymuszenie użycia przyspieszania sprzętowego kodeków wideo
 • Wstrzymanie animacji motywów przeglądarki

Dodatkowo, przy włączonej funkcji blokowania reklam uzyskujemy jeszcze większą oszczędność energii podczas pracy na baterii.

W pierwszej edycji trybu oszczędzania energii, który pojawił się w Operze developer, użytkownicy poprosili nas o więcej wyników testów. Niektórzy pytali też o współczynnik oszczędności energii wynikający z włączenia funkcji blokowania reklam. W odpowiedzi przedstawiamy wyniki dodatkowych testów z rozbiciem na poszczególne funkcje:

Powersaver info

Jesteśmy w trakcie tworzenia całkiem nowego laboratorium testowego, a oto pierwsze wyniki testów prosto z niego. Aby się zapoznać ze szczegółami metodologii, przejdźcie proszę na koniec niniejszego artykułu.

Test results table

Miejcie proszę na uwadze, iż wyniki mogą ulegać fluktuacjom w zależności od urządzenia, scenariusza testowego, systemu operacyjnego itd. Pracujemy jednak nad rozbudową naszego laboratorium testowego i planujemy publikować więcej danych wraz z rozwojem naszej funkcji.

Blokowanie reklam – dodaj własne listy

Nasz moduł blokowania reklam obecnie umożliwia dodawanie własnych list. Aby dodać listę, należy przejść do Ustawień i kliknąć przycisk „Własne listy blokowania” w sekcji „Blokuj reklamy” (przypominam, iż aby ten przycisk był dostępny, należy włączyć też opcję „Pokaż ustawienia zaawansowane” w części „Przeglądarka”).
Dodawane listy muszą być przygotowane w formacie EasyList – możecie na przykład użyć istniejących już list, takich jak dostępne na tej oto stronie: https://easylist.adblockplus.org/en/ – aby uzyskać pewność, że zablokowane zostanie wszystko to, co chcecie. Przypominam też, że Opera opiera swoją własną listę na publicznie dostępnych listach EasyList oraz EasyPrivacy.

Ad blocking

Ulepszenia na stronie szybkiego wybierania

Czy zdarzyło się Wam usunąć przypadkowo element ze strony szybkiego wybierania? Więcej to Wam się nie przytrafi! Zastąpiliśmy przycisk „Zamknij” przyciskiem z trzema kropkami, otwierającym menu rozwijane. Zawiera ono funkcje dostępne wcześniej tylko z poziomu menu kontekstowego, takie jak otwarcie strony w oknie prywatnym czy usunięcie jej ze strony szybkiego wybierania.

Speed Dial improvements

Dodaj swoje zdjęcie jako motyw

Jakiś czas temu pokazaliśmy Wam funkcję „Utwórz swój motyw” w menedżerze motywów. Okazało się, że funkcja ta nie była wystarczająco widoczna dla użytkowników. Obecnie wystarczy użyć funkcji „Dostosuj stonę startową”, a następnie kliknąć przycisk ‘+’ aby wybrać zdjęcie, które ma być nowym motywem.

Add your own theme

Przycisk rozszerzeń widoczny z poziomu panelu bocznego strony startowej

Użytkownicy rozszerzeń będą mieć dostęp do menedżera rozszerzeń zawsze pod ręką. Ikonka rozszerzeń jest widoczna w panelu bocznym strony startowej.

Powiadomienie o dostępnej aktualizacji

Jest bardzo ważne, by zawsze korzystać z najnowszej wersji przeglądarki, z punktu widzenia stabilności, dostępności najnowszych funkcji, ale przede wszystkim – bezpieczeństwa.
Poczynając od wersji 38, przeglądarka będzie powiadamiać użytkownika o dostępności nowej wersji i niezbędnym ponownym uruchomieniu. Aby usprawnić ten proces, dodaliśmy:

 • Zmianę koloru Menu na czerwony oraz informację „Uruchom ponownie Operę aby zaktualizować do wersji….” jako element menu głównego (Windows).
 • Okienko powiadomienia z przyciskiem „Uruchom ponownie” w prawym górnym rogu ekranu (OS X).

Zmiany we wsparciu dla wersji OS X

Zaktualizowaliśmy wymagania systemowe względem komputerów Mac – poczynając od niniejszej wersji, wspieramy OS X w wersji 10.9 i wyższych.


Tryb oszczędzania energii – metodologia w laboratorium testowym

Do nowych testów użyliśmy maszyny Dell Inspiron 7559, 15,6″, i7-6700HQ, 16GB, 256GB SSD, Win10, GTX960M ze Zrównoważonym profilem energii. Podświetlenie ekranu było ustawione na 100% przez cały czas, a Wi-Fi pracowało w trybie 802.11n z RSSI na poziomie -53 dBm. Oprócz Opery nie była uruchomiona żadna inna aplikacja, a usługi działające w tle zostały wstrzymane. Laptopy testowe spoczywały na drewnianej powierzchni, aby ujednolicić wymianę ciepła. Przeglądarkę zautomatyzowano dzięki symulowaniu wydarzeń poprzez WinAPI.
Aby uzyskać informację o stanie baterii, odpytywano status IOCTL_BATTERY_QUERY_STATUS (https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa372699(v=vs.85).aspx).

Zużycie baterii było mierzone co każdą minutę.
W każdej konfiguracji testy były przeprowadzane przez dwie godziny.
Pozostały czas pracy na baterii był oceniany na podstawie następującego równania:

estimated-formula-2

Testy były przeprowadzane w czterech krokach:

Krok 1: Konfiguracja systemu.
Naładowanie baterii do 100%.

Krok 2: Ładowanie dziewięciu popularnych stron – chicagotribune.com, elitedaily.com, faz.net, latimes.com, mashable.com, mlive.com, nj.com, nydailynews.com oraz youtube.com/watch?v=tnsQ8DjD6YE – w osobnych kartach.

Krok 3: Symulacja przeglądania załadowanej strony przeprowadzana w pętli:

 • Przez 30 sekund symulowano użycie strzałki w dół co 100ms
 • 5 sekund bezczynności
 • Przez 30 sekund symulowano użycie strzałki w górę co 100ms
 • 15 sekund bezczynności

Krok 4: Zapis stanu pojemności baterii co minutę.

Surowy zestaw wyników w formacie CVS jest dostępny tutaj i po obróbce wygląda następująco:

Battery save graph

Poza Operą 38 – dalsze losy przeglądarkowego VPN-a

Bardzo Wam dziękujemy za informacje zwrotne po wprowadzeniu VPN-a w kanale aktualizacji developer. Odezwało się wielu z Was, przekazując wiele cennych uwag. W odpowiedzi na nie zdecydowaliśmy się kontynuować pracę nad tą funkcją w kanale developer, zanim zdecydujemy się ją wprowadzić do wersji stable. W związku z powyższym VPN nie jest jeszcze dostępny w wersji beta. Wkrótce, w wersji developer, przedstawimy więcej aktualizacji na ten temat.


Instalatory:

Lista zmian znajduje się tutaj.


User commentsOpera

You deserve a better browser

Opera's free VPN, Ad blocker, and Flow file sharing. Just a few of the must-have features built into Opera for faster, smoother and distraction-free browsing designed to improve your online experience.

Download now