Wszystko o Black Friday 

Dostęp do Internetu spowodował wzrost popularności zakupów online. Wszyscy kochamy  sklepy internetowe, które dają nam możliwość przeglądania setek produktów siedząc na kanapie. Zamawianie rzeczy online daje nam ogromne możliwości w czasie wyprzedaży,  których nie mamy w sklepach stacjonarnych, na przykład podczas Black Friday. Dzięki temu, że możemy przeglądać setki produktów i usług na stronach takich jak Amazon, AliExpress, eBay i Booking.com nasze zakupy stają się prostsze, szybsze i łatwiej jest nam znaleźć  prawdziwe okazje. Sprawdź nasze porady zakupowe, by dobrze przygotować się do Black Friday i zobacz skąd wzięły się początki tego “święta zakupów”. 

Co to jest Black Friday i kiedy przypada?

Black Friday (tłum. Czarny piątek) to dzień następujący po Święcie Dziękczynienia (amerykańskie święto).  W Stanach Zjednoczonych wiele osób ma wtedy dzień wolny, a sklepy uważają tę datę za początek sezonu zakupów świątecznych. Te dwa czynniki spowodowały, że Black Friday stał się jednym z największych dni zakupowych w roku.  Black Friday przypada na piątek następujący po czwartym czwartku listopada, w tym roku to 29 listopada.

Pochodzenie nazwy

Chociaż tradycja zakupów w dzień następujący po Święcie Dziękczynienia istnieje już od dłuższego czasu, nie była określana jako Black Friday aż do drugiej połowy XX wieku. Istnieje kilka mitów o pochodzeniu tej nazwy, ale jej prawdziwe źródło jest dość bezpośrednie i proste. 

Prawdziwa historia “Black Friday”

W wielu językach  określenie “czarny” dzień odnosi się do  tragedii i nieszczęść. Nazwa tego dnia rzeczywiście pochodzi od trudności, ale dla służb porządkowych i sprzedawców. To właśnie oni, w latach 60-tych w Filadelfii, nazwali dzień zakupów następujący po Święcie Dziękczynienia “czarnym piątkiem”. Był to na ogół najbardziej chaotyczny dzień w roku, któremu towarzyszyły tłumy pieszych i korki pełne poddenerwowanych kupujących.

Nazwa Black Friday szybko zyskiwała na popularności w Stanach Zjednoczonych by w końcu dotrzeć do Europy. Jednak z czasem pojawił się także nowy, fałszywy mit o pochodzeniu nazwy tego dnia, który nadal pozostaje popularny.

Mit

Według tej fałszywej historii słowo Black (tłum. Czarny) odnosi się do amerykańskiego wyrażenia in the black (tłum. dosł. w czarnym). To powszechnie stosowane przez firmy w USA określenie oznacza zysk i jest przeciwieństwem angielskiego zwrotu in the red (tłum. dosł. w czerwonym), który oznacza straty finansowe. Według tego mitu sklepy tracą pieniądze przez większość roku, ale nadrabiają straty w okresie świątecznym, zaczynającym się właśnie od Black Friday. Rozpowszechnieniu tej teorii pomogli sprzedawcy preferujący właśnie taki mit.

Już teraz  złap najlepsze okazje z Operą

Uzbrojeni w nową wiedzę na temat Black Friday, wraz z naszymi wskazówkami dotyczącymi zakupów online, już teraz możesz zgarnąć  najlepsze oferty ze stron takich jak Amazon, AliExpress, eBay i Booking.com. Koniecznie skorzystaj z czekających tam okazji i pamiętaj, że zbliża się okres zakupów świątecznych, które dobrze jest zrobić już teraz ! 

Quiz

Gdy Black Friday jest Ci już znany, sprawdź jak bardzo znasz siebie. Weź udział w quizie i dowiedz się… jak robisz zakupy! Maniak wyprzedaży, a może miłośnik jednej marki? Sprawdź, jakim zakupowiczem jesteś.

Back to top

User comments